Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mpampis Mantoukas
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 09, 2018 9:35 pm

Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Mpampis Mantoukas » Κυρ Ιαν 19, 2020 6:20 pm

Καλημέρα σε όλους!

Ως νέος στο ψάρεμα, έχω μια βασική απορία και θα ήθελα οι πιο έμπειροι να μου τη λύσετε.

Ας υποθέσουμε ότι αγοράζω (από Ελλάδα, από Κίνα, αδιάφορο από που) έναν νέο μηχανισμό π.χ. για LFR ή Light Spinning. Κι ας υποθέσουμε ότι ο κατασκευαστής τον ονομάζει 3000.

Ο κατασκευαστής μαζί με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που δίνει για τον μηχανισμό, σου δίνει και πόση πετονιά χωράει ο μηχανισμός ανάλογα το πάχος (διάμετρο).

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Αν εγώ παραγγείλω έναν μηχανισμό από Κίνα γιατί τον βρίσκω εκεί με χαμηλότερη τιμή ή έστω αγοράσω από εδώ έναν και θέλω να τον γεμίσω με νήμα, ποια είναι η αντιστοιχία μεταξύ νήματος/πετονιάς ανάλογα το πάχος που δίνει ο κατασκευαστής; Κι αν π.χ. χωράει 300μ (χωρίς να γεμίζει πλήρως για να αποφεύγουμε τα ατυχήματα), τι διάμετρο πετονιάς να βάλω π.χ. στα πρώτα Χ μέτρα (τα οποία πόσα πρέπει να είναι;) ώστε μη χρειαστεί να γεμίσω όλο το καρούλι με νήμα;

Ελπίζω να μην σας κούρασα όπως κι ελπίζω να μην έχει ξαναπαρουσιαστεί αυτό το θέμα εδώ, γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό. Επίσης, σας παραθέτω screenshot από έναν μηχανισμό που έχω παραγγείλει από Alixpress και τι λέει ο κατασκευαστής για την χωρητικότητα του καρουλιού.
screenshot_2901.jpg
Ευχαριστώ :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Elias k » Κυρ Ιαν 19, 2020 10:19 pm

Καλησπέρα!!
Απο τον πινακα που βλέπω μάλλον αναφέρετε σε μπετονια και όχι σε νήμα.
Συνηθος στο left βάζουν λεπτά νήματα π.χ 0,8 η 0,10 ανάλογα της απαιτήσεις και ψάρια που Θέλει ο καθένας.
Τώρα για την διάμετρο είναι ανάλογα το νήμα της καθε εταιρίας ,αυτό διαφοροποιείται ανάλογα

Άβαταρ μέλους
Mpampis Mantoukas
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 09, 2018 9:35 pm

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Mpampis Mantoukas » Δευ Ιαν 20, 2020 7:25 pm

Elias k έγραψε:
Κυρ Ιαν 19, 2020 10:19 pm
Καλησπέρα!!
Απο τον πινακα που βλέπω μάλλον αναφέρετε σε μπετονια και όχι σε νήμα.
Συνηθος στο left βάζουν λεπτά νήματα π.χ 0,8 η 0,10 ανάλογα της απαιτήσεις και ψάρια που Θέλει ο καθένας.
Τώρα για την διάμετρο είναι ανάλογα το νήμα της καθε εταιρίας ,αυτό διαφοροποιείται ανάλογα
Ναι, σε πετονιά αναφέρονται οι αριθμοί. Ωστόσο, υπάρχει κάποιος χονδρικός υπολογισμός μεταξύ πετονιάς & νήματος; Π.χ. όταν βλέπω ότι παίρνει 200μ 0,20 θέλω κάπου τόσα σε 0,12 για νήμα ας πούμε!

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Δευ Ιαν 20, 2020 8:20 pm

Οταν λεει ο.20 πετονιά και 0,20 νήμα είναι και τα δυο 0,20 :lol: :lol: :lol: περίπου γιατί λίγοι και καλοί λένε τα νούμερα πραγματικά.
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
spygog
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2018 11:08 am

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από spygog » Τρί Ιαν 21, 2020 10:33 am

Δυστυχώς πολλές φορές αυτά που γράφουν οι κατασκευαστές για χωρητικότητα δεν έχουν καμία σχεση με την πραγματικότητα. Μόλις πρόσφατα ηθελα να γεμίσω ένα μηχανισμό Daiwa 3000 που στο κουτί αναγράφεται οτι χωράει 260 μ. νήμα διαμέτρου 0.19mm. Πήρα λοιπόν 300 μ. νήμα 0,187 mm καλής εταιρείας που φημίζεται για την ακρίβεια των προϊόντων της. Λοιπόν όχι μόνο δεν περίσσεψε το νήμα αλλά χωράει άνετα άλλα 50 μέτρα όπως το βλέπω με το μάτι.....

Άβαταρ μέλους
ConstantinosClio
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2016 2:23 pm

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από ConstantinosClio » Τρί Ιαν 21, 2020 1:59 pm

Σπύρο η daiwa δίνει για το saltist 3000 που είναι ίδιο 350 Μ. Για pe 1.2 νήμα και 185 μέτρα για 0,30 πετονιά , ακριβές μου φαίνεται, θα το δούμε και από κοντά .
Πετονιά με νήμα έχει διαφορά , άλλο στρώσιμο το ένα , άλλο το άλλο , η πετονιά σχηματίζει παραπάνω κενά ειδικά σε μεγάλη διάμετρο . Για αυτό και συνήθως δίνουν 2 χωρητικότητες , μια για νήμα και μια για πετονια

Άβαταρ μέλους
ConstantinosClio
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2016 2:23 pm

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από ConstantinosClio » Τρί Ιαν 21, 2020 2:00 pm

Το νήμα μπορεί να αλλάξει και σχήμα αμα πιεστεί , να γίνει πιο πλακέ για παράδειγμα ,όπως το νήμα του Τάσου.

Άβαταρ μέλους
spygog
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2018 11:08 am

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από spygog » Τρί Ιαν 21, 2020 4:12 pm

[image][/image]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
spygog
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2018 11:08 am

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από spygog » Τρί Ιαν 21, 2020 4:26 pm

Φυσικά στο κουτί αναφέρεται σε J Braid, που είτε είναι πιο μεγάλης διατομής από την αναγραφόμενη, είτε η Daiwa έβαλε τη χωρητικότητα βάσει άλλης μπομπινας, πιθανόν δοκιμαστικής, και όχι αυτής που πραγματικά ταίριαξε στο μηχανισμό....

Άβαταρ μέλους
spygog
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2018 11:08 am

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από spygog » Τρί Ιαν 21, 2020 4:29 pm

Υπάρχει φυσικά και η εκδοχή το νήμα να μην είναι 0,187 mm που αναφέρει αλλά 0,15 mm φερειπειν.... Όπως και να έχει θα πρέπει να ξανά γεμίσω το μηχανισμό με πετονιά από κάτω .....

Άβαταρ μέλους
ConstantinosClio
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2016 2:23 pm

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από ConstantinosClio » Τρί Ιαν 21, 2020 5:17 pm

:lol:
Βγάζεις άκρη ; Εμπειρικά μόνο .

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τρί Ιαν 21, 2020 9:40 pm

8-) Τι έγινε με τη νηματάρα του Τάσου?? 8-)
:lol: :lol: :lol:
Στο περίπου τα έχω δεί και εγώ τα πράγματα.
Η Penn στο affinity λέει 255μ 0.18.
Εχω βάλει Berkley το black velvet σε 0.20 και σε 0.16 τα οποία εαν μετρηθούν χαλαρά είναι ότι λέει.
Αν τεντωθούν και μετρηθούν τεντωμένα πανε 0.20 και 0.24
200 μετρα στο "0.16" είναι οκ στη μπομπίνα.
Για το γέμισμα τωρα η καλύτερη φάση είναι 2η ίδια ελεύθερη μπομπίνα.
Επειδή συνήθως δεν υπάρχει, ενα παλιό μοτεράκι για αυτή τη δουλεία είναι χρήσιμο...το οποίο πάλι συνήθως δεν υπάρχει.. :lol: :lol:
Βάλε βγάλε μέτρα κόβε .....Μπαμπη - Σπύρο δε το αποφεύγουμε...μετα τις 10 φορές πέφτεις μέσα συνήθως :P
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τρί Ιαν 21, 2020 10:13 pm

Κατι που πρεπει ολοι να εχουμε στο νου μας ειναι οτι τα νηματα με το καιρο φουσκωνουν και η πλεξη τους γινεται πιο χαλαρη.
Και αν γεμιζετε τη μπομπινα και χρειαζεται να γεμισει καποιο κενο καλυτερα ειναι να βαλετε ενα παλιο νημα παρα πετονια.
Και να ξερετε οτι με τα νηματα και τα νουμερα δεν προκεται να βγαλετε ακρη.
Οταν ασχολουμουν επαγγελματικα και καναμε εισαγωγη εξοπλισμου απο ιαπωνια ειχαμε μεγαλο προβλημα με τα νουμερα.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι ενα νημα η μια πετονια δεν ειναι σχεδον ποτε ιδιο σε ολο το μηκος σε διαμετρο.
Και δεν λεω για διαφορετικες συσκευασιες.
Αν ενα καρουλι το μετρησεις στην αρχη, στη μεση, και στο τελος με ακριβεια, θα σας δειξει αλλες διαμετρους.
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Σάβ Ιαν 25, 2020 12:22 am

Σπύρο...άμα προσέξεις καλά το κουτί λέει braid jbraid.🤫😂
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
spygog
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2018 11:08 am

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από spygog » Σάβ Ιαν 25, 2020 11:50 am

Ναι Τάσο, το πρόσεξα. Και το λέω παραπάνω πως μάλλον το J Braid της Daiwa είναι, στην πραγματικότητα, πιο μεγάλης διατομής από την αναγραφόμενη....

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Αντιστοιχία νήματος/πετονιάς για μάνα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Κυρ Ιαν 26, 2020 5:19 am

:oops: Ουπς εγώ δεν πρόσεξα ...✌️
..tripinfishing..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νήμα για μάνα”