Spinning? Ποιό spinning?

Συζητήσεις και ότι άλλο μας έρχεται στο μυαλό που θα λέγαμε σε μια παραλία με τους φίλους μας
Απάντηση
koukou
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 1:32 pm

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από koukou » Τρί Αύγ 29, 2017 11:05 pm

Τελευταία ανάρτηση της προηγούμενης σελίδας:

BadKarma έγραψε:Κοίταξε Γιάννη...στην ουσία δεν διαφωνώ σε τίποτα με αυτά που λες. Η κάθε τεχνική έχει κάτι να σου δώσει και η κάθε τεχνική έχει τα μυστικά της και την χάρη της. Μην αρχίζω να σχολιάζω την κάθε μία ξεχωριστά γιατί όλοι μας λίγο πολύ ψαρεύουμε με πάνω από μια τεχνική και καταλαβαινόμαστε.

Υπάρχει όμως και η άλλη όψη του νομίσματος και στον καθένα δείχνει διαφορετικά πράγματα. Εγώ θα αναφέρω το τι δείχνει σ' εμένα.

Αρχικά να αναφέρω ότι πρωτοπιάστηκα με το σπιν το 2009 όπου πήρα και το πρώτο μου σπινοκάλαμο και δειλά δειλά άρχισα να πειραματίζομαι. Μετά από τόσα χρόνια ρε συ αυτό που με κέρδισε από το σπιν είναι η...ευκολία. Ψάρεμα θέλω, τώρα το θέλω. Με γυναίκα, παιδιά, δουλειά και μεταπτυχιακό τους τελευταίους 18 μήνες αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι ο χρόνος.

Βρήκα αποκούμπι λοιπόν σε αυτή την αποφράδα τεχνική για να κρατήσω ζωντανή την επαφή μου με τη θάλασσα και σώας τας φρένας μου. Μια από τις παρενέργειες ήτανε ότι παράτησα το εγγλέζικο γιατί πόσα καρπούζια σε μια μικρή μασχάλη μπορείς να κρατήσεις?

Από εκεί και πέρα και μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα του σπιν μπορώ να πω ότι παρότι έχω δώσει αρκετά σε αυτό (όχι μάλλον όσα θα έπρεπε τουλάχιστον σε επίπεδο χρόνου και χρήματος) πήρα πάρα πολύ λίγα πίσω. Τα μόνα που μου άφησε ήτανε

1)κάτι κρύα βράδια που μην έχοντας άλλη επιλογή για διασκέδαση άρπαζα κάποια εργαλεία και έκανα "ένα σύντομο" που κακά τα ψέματα με άλλη τεχνική δεν θα το έκανα.

2)το ότι είμαι πλέον τόσο τσίτα σε όλα τα ψαρέματα που δεν μου ξεφεύγει παφλασμός χωρίς να τον πάρω πρέφα.

Από την άλλη είμαι σίγουρος ότι μου στέρησε πάρα μα πάρα πολλά ψάρια που πιθανότατα να έπαιρνα εάν μοίραζα τον χρόνο μου πιο ισομερώς στις τεχνικές που χρησιμοποιώ.

Μια άλλη παρενέργεια ξέρεις ποια ήτανε? Ότι πλέον όλος ο ψαρευτικός περίγυρός μου ασχολείται με την ακατονόμαστη τεχνική. Από την μία εγώ που επεδίωξα να έχω ανάλογες παρέες, από την άλλη το κάρμα (που είναι bitch ως γνωστών) και με έφερνε κοντά με "καμένους" και από την παράλλη οι φίλοι μου που βλέποντας εμένα πέσανε και αυτοί στην παγίδα.

Το ίδιο γίνεται και στον μακρόκοσμο που ο ένας μετά τον άλλον λόγω μόδας θες, λόγω της ευκολίας θες, λόγω του κομπασμού που τον καταφέρνεις μόνο και μόνο με 5-6 τεχνητά και 1-2 καλά καλάμια πέσανε όλοι στο σπιν με όλες τις παραλλαγές του.

Ευκολία!!!! Μεγάλο πράγμα η ευκολία!!! Το σκεφτόμουνα την Παρασκευή το βράδυ που έκανα ένα χαλαρό casting με 2 μόλις καλάμια αφού δεν θέλησα να πιέσω τον εαυτό μου σε μια λάθος μέρα σε λάθος μέρος και με λάθος συνθήκες.

Την κόπωση εκεί κατά τις 5.30 τα ξημερώματα την ώρα του μαζέματος μετά από 9 ώρες ψαρέματος δεν μπορώ να στην περιγράψω. Ήτανε τόσο μεγάλη που προς στιγμήν αμάρτησα και σκέφτηκα "α ρε σπινάκι με τα ωραία σου". Προς στιγμήν μόνο...

Πάντως είναι αλήθεια ότι παιδεύουμε όσα αγαπάμε και το αντίθετο...

Γύρνα το στο εγγλέζικο ρε Πασχάλη να βγάλεις κάνα ψαράκι, στα λέω αυτά απ τις παλιές χρυσές εποχές των forum... 8-)

Γεια σε όλους παιδιά. Koukou εδω, φανατικός εγγλεζομπολονεζας, αν και έχω ψιλοασχοληθει με τις περισσότερες τεχνικές από λίγο ως πολυ

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τετ Αύγ 30, 2017 9:13 am

Καλώς ήρθες Koukou.

koukou
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 1:32 pm

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από koukou » Τετ Αύγ 30, 2017 11:28 am

Καλώς σας βρήκα

Άβαταρ μέλους
Giwrgos_Arianos
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Δεκ 25, 2017 11:52 pm

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από Giwrgos_Arianos » Τρί Μάιος 22, 2018 8:31 pm

Spinning (και shore πλεον)!Και τα μυαλα στα καγκελα!
Αν μια περιοχη κραταει ψάρια...οτι και τεχνική να κάνεις ψάρια θα βγαλεις!Καταρχας καθε τεχνικη στοχευει αναλογα ψάρια!Δεν θα μου στοχευσεις με το Casting τονακια κυνηγους λουτσους κ.λ. και ουτε θα στοχευσω με τους πλανους και τα τεχνητα μου την τσιπούρα την μουρμουρα κ.λ.,η καθε τεχνικη τα δικα της.

Ο καθενας κανει αυτο που τον εκφράζει,πιστευω είναι και στον χαρακτηρα του καθε ψαρα,αλλος θελει καφε αραλικη και να χαζευει τις κουκλες του ετοιμοπολεμες στην βαση κοιτάζοντας την γαλανη,άλλοι καραγουσταρουν να ειναι κομάντος σε βράχια και περπατημα για πολλά χλμ για spinn και shore(κ@υλα ειναι το δευτερο πως να το κάνουμε τωρα :P :D ).

Εγω προσωπικα με την μονη τεχνικη που δεν εχω ασχοληθεί ποτε είναι το Εγγλεζικο....και νομιζω ουτε θα το κανω....δεν το'χω....
Είναι στον χαρακτήρα του καθε ψαρα με τι θα ασχοληθεί και τι τεχνικη γουσταρει.
Οι δυσκολίες που περνάμε σήμερα,γινονται δύναμη για το μέλλον,γιαυτό δεν τα παρατάμε!

0 teo
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 8:11 am

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από 0 teo » Τρί Μάιος 22, 2018 11:29 pm

εγώ πάλι μπήκα στο spinning για τους εξείς λόγους:
* δεν μπορώ να τρέχω κάθε φορά που θέλω να πάω για ψάρεμα για δολώματα
* δεν μπορώ την βρώμα που έχουν τα δολώματα
* δεν μπορώ να παλεύω με δολώματα και να βγάζω κοκοβιούς και γύλους
* δεν έχω βάρκα να χαίρομαι καθετή με δολώματα και καλά ψάρια
* δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με το ψάρεμα όσο θα ήθελα ή θα έπρεπε ακόμα
* δεν έχω το χρήμα που απαιτείται για να μπω σε άλλα είδη ψαρέματος
* δεν με αγχώνει και κυρίως δεν με χαλάει καθόλου το να λέω πάω για ψάρεμα εδώ και τώρα, όπου νά 'ναι και για όσο θέλω
γενικότερα με το spinning πιστεύω θα το ευχαρηστηθώ περισσότερο - θα δείξει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η παραλία μας!!”