Spinning? Ποιό spinning?

Συζητήσεις και ότι άλλο μας έρχεται στο μυαλό που θα λέγαμε σε μια παραλία με τους φίλους μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BadKarma
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 11:48 am

Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από BadKarma » Τρί Ιούλ 25, 2017 11:10 am

Ημέρα για κακίες σήμερα. Και θα πω κακίες γιατί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μέσα από το psaroma βρήκα την ευκαιρία να ξανασυζητήσω για το casting.

Βλέπετε σχεδόν όλοι οι φίλοι μου πέσανε με τα μούτρα στο spin. Συμπεριλαμβάνω κι εμένα που σπινάρω αποσπασματικά από το 2009 και μανιακά (90% των εξορμήσεων) από το 2013 περίπου. Η έλλειψη χρόνου αλλά και η οικονομική στενότης (βενζίνες, δολώματα) με ανάγκασαν κι εμένα να με τραβάνε και να κλαίω.

Και τι δεν ακούσαμε (και είπαμε)εκεί κάπου στο 2010 και μετά: Το spinning είναι η πχιό δημιουργική τεχνική, είναι μαγικό να δίνεις ζωή σε ένα κομμάτι πλαστικό ή ξύλο και άλλα πολλά κουλά.

Το αποτέλεσμα? Ξέρω κόσμο (μεταξύ τους κι εγώ) που ΧΟΡΤΑΣΕ ΦΟΛΕΣ. Τρελές φόλες. Άπειρες φόλες. Γιατί? Γιατί τελικά πέρα από το ξόδεμα για 1002 τεχνητά για κάθε περίπτωση, αυτό που απαιτεί το spin είναι χρόνο. Πολύ χρόνο. Άπειρο χρόνο. Που τις περισσότερες φορές δεν διαθέτει εξ αρχής και αυτός που ασχολήθηκε με το spin.

Βέβαια είναι και άλλοι οι λόγοι για τους οποίους μεγαλοψαράδες και κυρίως όψιμοι ασχολήθηκαν με αυτήν την τεχνική. Σιχαίνονται αφόρητα να πιάσουν και να σουβλίσουν σκουληκάκια. Το βλέπεις στην έκφραση της σιχασιάς όταν παίρνεις έναν αμερικάνο και τον περνάς στο αγκίστρι σαν τον Αθανάσιο Διάκο ή φιλετάρεις την μάνα. Μπλιάχ σου λέει ο άλλος. Είναι οι ίδιοι οι τύποι που θα πεθάνουν από την πείνα μετά από πυρηνικό πόλεμο απλά και μόνο για να μην λερώσουν τα χεράκια τους. Μπλιάχ λέμε.

Ο κύριος λόγος είναι ένας βέβαια. Το spin είναι το κατ εξοχήν ψάρεμα που μπορείς να το κάνεις από την άνεση του σπιτιού σου χωρίς να πας καν στη θάλασσα. Κάθεσαι αναπαυτικά μπροστά στο πισι σου, σηκώνεις έναν μοζίλα και ανοίγεις δεκάδες σελίδες με ισοπ, ομάδες σπιναδώρων κλπ και αγοράζεις και ποστάρεις ανελέητα. Μετά έρχονται και οι σελίδες των μεταχειρισμένων όπου γίνεται το πανηγύρι με πωλήσεις αξιόλογου εξοπλισμού «πσαρεμένου μγιά φορά λώγο αναβάθμεισοις». Βλέπεις ο σπιναδόρος είναι ο πσαράς που αγοράζει εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ για να πσαρέπσει πσάργια που βγαίνουν και με καλαμομηχανάκι των 100 (το πολύ).

Και όσο πιο ακριβό εξοπλισμό έχεις τόσο πιο αξιόλογος ψαράς είσαι έτσι? ΝΟΜΟΣ.

Να μην παρεξηγηθώ. Η κάθε τεχνική έχει κάτι να σου δώσει με πιο βασικό την επαφή με την θάλασσα. Αλλά όπως και να το κάνεις το ψάρεμα δεν είναι μια «λεπτή» και «καθαρή» ελιτίστηκη διαδικασία. Το ψάρεμα βγάζει στην επιφάνεια τα πιο αρχέγονα ένστικτα του ανθρώπου και ανάθεμα σε όσους πιάνουν το ψάρι με γκρίπερ για να μην λερωθούν ή να μην τους τσιμπήσει κανένα αγκαθάκι και τρέξουν κλαίγοντας στο πλησιέστερο νοσοκομείο για αντιτετανικό.

Σαν 90% κατ’ανάγκη σπιναδόρος θα ήθελα να αναφέρω ότι που να χτυπάτε τον πισινό σας κάτω κύριοι, η μάνα όλων των ψαρεμάτων είναι το casting ή το λεγόμενο πατωτό όπως το λέμε στο Ellada. Ο πραγματικός ψαράς από εκεί ξεκινάει και εκεί καταλήγει.

CASTING ΡΕΕΕΕΕΕ

Βαράτε αλύπητα. Αντέχω… :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Spinning? Πχοιό spinning?

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τρί Ιούλ 25, 2017 11:23 am

Δεν είναι κακία σε καμία περίπτωση.
Όλοι το έχουμε κάνει και όλοι ξέρουμε μέσα μας πια είναι η αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
hlias
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 10:47 pm

Re: Spinning? Πχοιό spinning?

Δημοσίευση από hlias » Τρί Ιούλ 25, 2017 5:22 pm

Συγνωμη BadKarma αλλα ηα καλυτερη τεχνικη ειναι αυτη που εφαρμαζει και γεμιζει τον καθενα μας, σιγουρα δεν ταιριαζουν ολες οι τεχνικες στον καθενα μας οπως και δεν αρεσουν οι ιδιες γυναικες στον καθενα μας. Αληθεια ποσο βαρετη θα ηταν η ζωη μας αν αρεσαν σε ολους μας τα ιδια πραγματα, δεν θα υπηρχε λογος για ατιπαραθεσεις και πειραγματα σε φιλικο παντα επιπεδο, η καζουρα βρε παιδακι μου ειναι το αλατι της ζωης.

Άβαταρ μέλους
BadKarma
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 11:48 am

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από BadKarma » Τρί Ιούλ 25, 2017 6:33 pm

Μιλάς με ένα άτομο το οποίο κάνει ή έχει κάνει στη ζωή του καθετή, παραγάδια (λίγα), ψάρεμα στο χέρι με καρούλες, casting, surfcasting, εγγλέζικο και πλέον σχεδόν αποκλειστικά spinning και μακάρι να είχα την δυνατότητα (χρόνο και χρήμα) να κάνω και άλλες. Αλλά ρε παιδί μου τόσο καμένους ψαράδες όσο οι σπιναδόροι δεν έχω ξαναδεί...

Άβαταρ μέλους
hlias
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 10:47 pm

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από hlias » Τρί Ιούλ 25, 2017 7:46 pm

Ψαρεματα απο βαρκα στο παρελθον (καθετη, παραγαδι, συρτη αφρου και βυθου με τεχνιτα δολωματα) και πλεον η καρδια μου περασε απο εγγλεζο και κατεληξε στο μπολονεζ.
Το μελλον δεν ξερω τι μου ξημερωνει, σιγουρα οχι σπινινγκ λογο ευπαθειας στους αγκωνες.
Αυτο που εχω ζηλεψει ειναι εναν πιτσιρικα βια 25 ετων που με μια καρουλα και ζογκακι εκανε κηδεια σε λιμανι που ειμασταν 5 εγγλεζομπολονεζαδες και πραγματικα μας εβαλε σε ολους τα γυαλια για την απλοτητα και την αποτελεσματικοτητα του, μπραβο του.

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Spinning? Πχοιό spinning?

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τρί Ιούλ 25, 2017 8:05 pm

Εμένα με ενοχλεί η έλλειψη αξιών κ τα λάθος ιδανικά, κατά τη γνώμη μου...,
που οδηγούν σε βιασμό της θάλασσας.
Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις πτυχές της ζωής κ της κοινωνίας μας.
Το σπίν έχει πάρει πολύ κόσμο πιστεύω με τη λογική του πεντοκιλου κ της επίδειξης,όπως επίσης σωστά λες είναι trendy κ μαρκετιστικο. Οι αξίες που λέμε.
Ελπίζω τα παιδιά μας να έχουν
Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας μας.
Εμένα με έχει κερδίσει το casting για πολλούς λόγους.
Άμα πάω σπίτι κ δύο καλά ψαράκια έχω ένα χαζό χαμόγελο σε όλη την επιστροφή. Όπως δε ξέχνω κ το απίκο που έκανα μικρός κ γέμιζα ένα τηγάνι μαρίδα σε μια ωρίτσα.
Ωραίος κ ο φελλός ρε Πασχάλη....
Το κούφιο μας ενοχλεί κ το ξεπαστρεμα από ανεγκεφαλους επαγγελματίες κ μη.που δυστυχώς είμαστε γεμάτοι.

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τρί Ιούλ 25, 2017 8:15 pm

Βασικά πολλοί από εμάς αν θέλαμε να πάρουμε ψάρια πιστεύω ξέρουμε τρόπους υγειεις να βγάλουμε δικιλη κ τρικιλα εύκολα.
Αλλά για μας είναι η καφετέρια κ το μπαράκι μας κ άμα κάτσει κ κάνα ψάρι καλός να έρθει.
Συν την αγάπη γιατί εργαλεία σαν μάστορες που είμαστε..
Τώρα από καμμένα νέα παιδιά..... Δυστυχώς δεν είναι μόνο στο σπίν.
Έχω ένα καφέ Πασχάλη.
Τραγωδία.

Άβαταρ μέλους
hlias
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 10:47 pm

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από hlias » Τρί Ιούλ 25, 2017 11:16 pm

Εμεις φταιμε Τασο, δυστυχως.

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τετ Ιούλ 26, 2017 12:02 am

Δυστυχώς οι γονείς για τα παιδιά κ η κοινωνία για τους πολίτες της.
Τελικά το σπίν μια χαρά ειναι Πασχάλη!
:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Astanapan
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 02, 2014 12:15 am

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από Astanapan » Τετ Ιούλ 26, 2017 10:20 am

Τα τελευταια 2 χρονια ασχολουμαι με spinning (εχω ασχοληθει με ολα τα αλλα ειδη )
και αρχιζω να φορτωνω οπως εσυ θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη σου για το trend lrf hrf zrf mrf prf κτλπ κτλπ

Άβαταρ μέλους
Xenos
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 5:49 am

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από Xenos » Δευ Ιούλ 31, 2017 6:07 am

Astanapan έγραψε:Τα τελευταια 2 χρονια ασχολουμαι με spinning (εχω ασχοληθει με ολα τα αλλα ειδη )
και αρχιζω να φορτωνω οπως εσυ θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη σου για το trend lrf hrf zrf mrf prf κτλπ κτλπ

Εεεε όλα αυτά τα ψαρέμα ειναι τρεντουλιές!Με τα σιλικονακια,και τα τεχνητούλια κλπ κλπ!Ατσαλάκωτο σχεδόν,ψάρεμα.(γμτ πήρα κατι τεχνητά marukyu με αμινοξέα και μυρίζουν τα χέρια μου) και πεντακάθαρο! Φανατικός του εγγλέζικου ,πικαντίνια,μαλάγρες , μπόλικη βρώμα δλδ ,πήρα και ένα Lrf και έγινα τρεντουλας λέμε!! :lol: :lol:

Πάντως γενικά δεν μπορούμε να πούμε όχι στην εξέλιξη και στις νέες τεχνικές..

Άβαταρ μέλους
BadKarma
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 11:48 am

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από BadKarma » Πέμ Αύγ 17, 2017 9:42 am

Astanapan έγραψε:Τα τελευταια 2 χρονια ασχολουμαι με spinning (εχω ασχοληθει με ολα τα αλλα ειδη )
και αρχιζω να φορτωνω οπως εσυ θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη σου για το trend lrf hrf zrf mrf prf κτλπ κτλπ
Νάχουμε να πουλάμε Astanapan. Δεν χρειάζεται να αναφέρω κάτι παραπάνω. Ειδικά για το LRF μπορώ να πω ότι πέρα από τα κλασσικά θύματα του marketing, αφορά μπουχτισμένους που έχουν αδειάσει τη θάλασσα παλιότερα και βρήκανε τώρα κάτι να παίζουν.

Το LRF το θεωρώ τελείως καμμένο ψάρεμα (αν και ψαρεύω κι εγώ που και που με ένα 3-15gr που βρέθηκε στην αποθήκη από τα παλιά κυρίως όταν είμαι κουρασμένος) αλλά το να κάθομαι και να παίζω με περκόχανα οκ το λες και τρελό κάψιμο. Για να μην πω ότι το μέσο ούγκανο LRFάς (γιατί δεν έχουν όλοι συνείδηση) μπορεί να κάνει μεγάλες ζημιές με ροφουδάκια κ.λ.π. που βλέπω να βγάζουν κατά καιρούς. Ακόμα και να το ξαναρίξεις μέσα το πιθανότερο είναι να ψοφήσει κάποιες ώρες ή μέρες μετά από τα λάθη που γίνονται στους χειρισμούς κατά την απελευθέρωση.

Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από jkasa » Σάβ Αύγ 26, 2017 12:47 am

Πασχάλη έχεις κάνει τόσες τεχνικές και αυτήν που ασχολήσε πλέον πιο πολύ ,αυτήν βρίζεις?? Χαχα φίλε να το κοιτάξεις αυτό!! Το έχω ξαναγράψει εδω μέσα και θα το γράφω-λέω μέχρι κάποιος να το καταλάβει. Ψαράδες είμαστε .Αν χθες έκανα spin είμαι σπινεράς,αυριο θα ρίξω ένα φελλό είμαι εγγλεζας και την δευτέρα που θα με φωνάξει ενας φίλος στο φουσκοτό του θα είμαι βαρκάτος και και και...Ερασιτέχνες ψαράδες είμαστε απλα!!Και ναι γουστάρω να πάω να πάρω το δίκυλο γιατί για αυτό πάω!Μου δίνει την ίδια ευχαρίστηση με την απελευθέρωση μιας στειρούλας! Αν θέλω λουκάνικα θα πάρω τα ίδια φιλαράκια και αντί για ψάρεμα θα πάω σε ένα κουτούκι! Τωρα για το αν είναι trend ή όχι επειδή η κάθε εταιρία δίνει και μία ονομασία...ε σε ένα κόσμο που συνεχώς εξελίσεται το να θέλουμε να παραμείνουμε στάσιμοι είναι δικαίωμα μας,εγώ προσωπικά όμως γουστάρω τους ανθρώπους που το ψάχνουν παραπάνω...που το σκαλίζουν και κατεβάζει η κούτρα τους μια νέα ιδέα..που μπορούν να την υλοποιήσουν...το αν εμείς στεκόμαστε και ψαρεύουμε μπροστά στον υπολογιστή μας ε δεν φταίνε αυτοί...Α Πασχάλη αν θές να δείς καμένους έλα μια βόλτα σε καμιά 15 μέρες να δείς έναν κυνηγό τραυματισμένο και δεμενο σε μια εξέδρα και από πάνω καμιά 15 ορκ να περιμένουν το κοπάδι με τους μισόκιλους ,με τα ψαροντούφεκα...Αυτοί τι είναι??? σπινερ,καστερ ή απλά ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ????

Άβαταρ μέλους
BadKarma
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 11:48 am

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από BadKarma » Κυρ Αύγ 27, 2017 11:39 pm

Κοίταξε Γιάννη...στην ουσία δεν διαφωνώ σε τίποτα με αυτά που λες. Η κάθε τεχνική έχει κάτι να σου δώσει και η κάθε τεχνική έχει τα μυστικά της και την χάρη της. Μην αρχίζω να σχολιάζω την κάθε μία ξεχωριστά γιατί όλοι μας λίγο πολύ ψαρεύουμε με πάνω από μια τεχνική και καταλαβαινόμαστε.

Υπάρχει όμως και η άλλη όψη του νομίσματος και στον καθένα δείχνει διαφορετικά πράγματα. Εγώ θα αναφέρω το τι δείχνει σ' εμένα.

Αρχικά να αναφέρω ότι πρωτοπιάστηκα με το σπιν το 2009 όπου πήρα και το πρώτο μου σπινοκάλαμο και δειλά δειλά άρχισα να πειραματίζομαι. Μετά από τόσα χρόνια ρε συ αυτό που με κέρδισε από το σπιν είναι η...ευκολία. Ψάρεμα θέλω, τώρα το θέλω. Με γυναίκα, παιδιά, δουλειά και μεταπτυχιακό τους τελευταίους 18 μήνες αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι ο χρόνος.

Βρήκα αποκούμπι λοιπόν σε αυτή την αποφράδα τεχνική για να κρατήσω ζωντανή την επαφή μου με τη θάλασσα και σώας τας φρένας μου. Μια από τις παρενέργειες ήτανε ότι παράτησα το εγγλέζικο γιατί πόσα καρπούζια σε μια μικρή μασχάλη μπορείς να κρατήσεις?

Από εκεί και πέρα και μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα του σπιν μπορώ να πω ότι παρότι έχω δώσει αρκετά σε αυτό (όχι μάλλον όσα θα έπρεπε τουλάχιστον σε επίπεδο χρόνου και χρήματος) πήρα πάρα πολύ λίγα πίσω. Τα μόνα που μου άφησε ήτανε

1)κάτι κρύα βράδια που μην έχοντας άλλη επιλογή για διασκέδαση άρπαζα κάποια εργαλεία και έκανα "ένα σύντομο" που κακά τα ψέματα με άλλη τεχνική δεν θα το έκανα.

2)το ότι είμαι πλέον τόσο τσίτα σε όλα τα ψαρέματα που δεν μου ξεφεύγει παφλασμός χωρίς να τον πάρω πρέφα.

Από την άλλη είμαι σίγουρος ότι μου στέρησε πάρα μα πάρα πολλά ψάρια που πιθανότατα να έπαιρνα εάν μοίραζα τον χρόνο μου πιο ισομερώς στις τεχνικές που χρησιμοποιώ.

Μια άλλη παρενέργεια ξέρεις ποια ήτανε? Ότι πλέον όλος ο ψαρευτικός περίγυρός μου ασχολείται με την ακατονόμαστη τεχνική. Από την μία εγώ που επεδίωξα να έχω ανάλογες παρέες, από την άλλη το κάρμα (που είναι bitch ως γνωστών) και με έφερνε κοντά με "καμένους" και από την παράλλη οι φίλοι μου που βλέποντας εμένα πέσανε και αυτοί στην παγίδα.

Το ίδιο γίνεται και στον μακρόκοσμο που ο ένας μετά τον άλλον λόγω μόδας θες, λόγω της ευκολίας θες, λόγω του κομπασμού που τον καταφέρνεις μόνο και μόνο με 5-6 τεχνητά και 1-2 καλά καλάμια πέσανε όλοι στο σπιν με όλες τις παραλλαγές του.

Ευκολία!!!! Μεγάλο πράγμα η ευκολία!!! Το σκεφτόμουνα την Παρασκευή το βράδυ που έκανα ένα χαλαρό casting με 2 μόλις καλάμια αφού δεν θέλησα να πιέσω τον εαυτό μου σε μια λάθος μέρα σε λάθος μέρος και με λάθος συνθήκες.

Την κόπωση εκεί κατά τις 5.30 τα ξημερώματα την ώρα του μαζέματος μετά από 9 ώρες ψαρέματος δεν μπορώ να στην περιγράψω. Ήτανε τόσο μεγάλη που προς στιγμήν αμάρτησα και σκέφτηκα "α ρε σπινάκι με τα ωραία σου". Προς στιγμήν μόνο...

Πάντως είναι αλήθεια ότι παιδεύουμε όσα αγαπάμε και το αντίθετο...

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Δευ Αύγ 28, 2017 3:21 pm

Όλα καλά και ωραία.
Ο καθένας μας ανάλογα των αναγκών του κ της ψυχολογίας του κάνει τις επιλογές του.
Το κάψιμο στην Ελλάδα μας το έχει ποτίσει το δέρμα μας,οπότε μη το ψάχνουμε στο ψάρεμα.
Πετάχτηκα για να διαφωνήσω με το Γιάννη για τα λουκάνικα.
Για μένα η θάλασσα δεν είναι μόνο το ψάρεμα.....
Μακάρι να δούλευα να διασκεδάζα να ζούσα δίπλα της.
Τώρα σε ένα 18ωρο και... ψάρεμα να παίξει κουτούκι στο γιαλό, μακράν καλύτερο από κουτούκι πόλης.
Από την άλλη εύκολα κ ευχάριστα πάω για ψάρεμα μόνος... άλλο έργο!!
Στην μία περίπτωση κάνω διακοπές ψαρευοντας με φίλους στην άλλη πάω για ψάρεμα.... .

koukou
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 1:32 pm

Re: Spinning? Ποιό spinning?

Δημοσίευση από koukou » Τρί Αύγ 29, 2017 11:05 pm

BadKarma έγραψε:Κοίταξε Γιάννη...στην ουσία δεν διαφωνώ σε τίποτα με αυτά που λες. Η κάθε τεχνική έχει κάτι να σου δώσει και η κάθε τεχνική έχει τα μυστικά της και την χάρη της. Μην αρχίζω να σχολιάζω την κάθε μία ξεχωριστά γιατί όλοι μας λίγο πολύ ψαρεύουμε με πάνω από μια τεχνική και καταλαβαινόμαστε.

Υπάρχει όμως και η άλλη όψη του νομίσματος και στον καθένα δείχνει διαφορετικά πράγματα. Εγώ θα αναφέρω το τι δείχνει σ' εμένα.

Αρχικά να αναφέρω ότι πρωτοπιάστηκα με το σπιν το 2009 όπου πήρα και το πρώτο μου σπινοκάλαμο και δειλά δειλά άρχισα να πειραματίζομαι. Μετά από τόσα χρόνια ρε συ αυτό που με κέρδισε από το σπιν είναι η...ευκολία. Ψάρεμα θέλω, τώρα το θέλω. Με γυναίκα, παιδιά, δουλειά και μεταπτυχιακό τους τελευταίους 18 μήνες αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι ο χρόνος.

Βρήκα αποκούμπι λοιπόν σε αυτή την αποφράδα τεχνική για να κρατήσω ζωντανή την επαφή μου με τη θάλασσα και σώας τας φρένας μου. Μια από τις παρενέργειες ήτανε ότι παράτησα το εγγλέζικο γιατί πόσα καρπούζια σε μια μικρή μασχάλη μπορείς να κρατήσεις?

Από εκεί και πέρα και μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα του σπιν μπορώ να πω ότι παρότι έχω δώσει αρκετά σε αυτό (όχι μάλλον όσα θα έπρεπε τουλάχιστον σε επίπεδο χρόνου και χρήματος) πήρα πάρα πολύ λίγα πίσω. Τα μόνα που μου άφησε ήτανε

1)κάτι κρύα βράδια που μην έχοντας άλλη επιλογή για διασκέδαση άρπαζα κάποια εργαλεία και έκανα "ένα σύντομο" που κακά τα ψέματα με άλλη τεχνική δεν θα το έκανα.

2)το ότι είμαι πλέον τόσο τσίτα σε όλα τα ψαρέματα που δεν μου ξεφεύγει παφλασμός χωρίς να τον πάρω πρέφα.

Από την άλλη είμαι σίγουρος ότι μου στέρησε πάρα μα πάρα πολλά ψάρια που πιθανότατα να έπαιρνα εάν μοίραζα τον χρόνο μου πιο ισομερώς στις τεχνικές που χρησιμοποιώ.

Μια άλλη παρενέργεια ξέρεις ποια ήτανε? Ότι πλέον όλος ο ψαρευτικός περίγυρός μου ασχολείται με την ακατονόμαστη τεχνική. Από την μία εγώ που επεδίωξα να έχω ανάλογες παρέες, από την άλλη το κάρμα (που είναι bitch ως γνωστών) και με έφερνε κοντά με "καμένους" και από την παράλλη οι φίλοι μου που βλέποντας εμένα πέσανε και αυτοί στην παγίδα.

Το ίδιο γίνεται και στον μακρόκοσμο που ο ένας μετά τον άλλον λόγω μόδας θες, λόγω της ευκολίας θες, λόγω του κομπασμού που τον καταφέρνεις μόνο και μόνο με 5-6 τεχνητά και 1-2 καλά καλάμια πέσανε όλοι στο σπιν με όλες τις παραλλαγές του.

Ευκολία!!!! Μεγάλο πράγμα η ευκολία!!! Το σκεφτόμουνα την Παρασκευή το βράδυ που έκανα ένα χαλαρό casting με 2 μόλις καλάμια αφού δεν θέλησα να πιέσω τον εαυτό μου σε μια λάθος μέρα σε λάθος μέρος και με λάθος συνθήκες.

Την κόπωση εκεί κατά τις 5.30 τα ξημερώματα την ώρα του μαζέματος μετά από 9 ώρες ψαρέματος δεν μπορώ να στην περιγράψω. Ήτανε τόσο μεγάλη που προς στιγμήν αμάρτησα και σκέφτηκα "α ρε σπινάκι με τα ωραία σου". Προς στιγμήν μόνο...

Πάντως είναι αλήθεια ότι παιδεύουμε όσα αγαπάμε και το αντίθετο...

Γύρνα το στο εγγλέζικο ρε Πασχάλη να βγάλεις κάνα ψαράκι, στα λέω αυτά απ τις παλιές χρυσές εποχές των forum... 8-)

Γεια σε όλους παιδιά. Koukou εδω, φανατικός εγγλεζομπολονεζας, αν και έχω ψιλοασχοληθει με τις περισσότερες τεχνικές από λίγο ως πολυ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η παραλία μας!!”