do your egi!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

do your egi!

Δημοσίευση από jkasa » Παρ Οκτ 24, 2014 1:34 pm

Οι πρωτες δοκιμες ηταν παραπανω απο ενθαρυντικες,οποτε αναμενω αγωνιωδος την συνεχεια!!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Tα Τετραθεμελα του κοσμου τουτου¨ψαρι,κρασι,φωτια,γυναικα...

kostas87
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 22, 2014 3:16 pm

Re: do your egi!

Δημοσίευση από kostas87 » Παρ Οκτ 24, 2014 4:39 pm

Γεια σου jkasa,σε ποια χρωματα νομιζεις οτι ειχες τα καλυ
τερα αποτελεσματα?

Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

Re: do your egi!

Δημοσίευση από jkasa » Παρ Οκτ 24, 2014 7:08 pm

Κωστα αυτο θα μπορω να το πω του χρονου που θα τελειωσει η καλαμαροσεζον.Στις πρωτες δοκιμες πηρα στην πρασινη και στην κιτρινο μπλε,αλλα αυτο δεν λεει κατι,εχουμε ακομα ολοκληρο τον χειμωνα.Αλλωστε γιαυτο το δημοσιευσα ωστε να κανει ο καθενας τα πειραματα του απο τωρα που ειναι νωρις,και οχι να τον Μαιο να βγω και να πω<να,εγω τον χειμωνα πηρα τοσα κοματια με τις δικες μου καλαμαριερες>.Δεν βρισκω νοημα .Ευχαριστω!
Tα Τετραθεμελα του κοσμου τουτου¨ψαρι,κρασι,φωτια,γυναικα...

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: do your egi!

Δημοσίευση από Christos Pi » Δευ Ιαν 25, 2016 11:21 am

Είχα στην κασετίνα μου κάποιες φθηνές καλαμαριέρες τις οποίες δεν χρησιμοποιούσα σχεδόν ποτέ, μέχρι που μου ήρθε η ιδέα της κόλλας φωσφόρου...
Οι έπιλογές που μπορεί να επιλέξει κανείς ως πρός τον τρόπο που θα καλύψει με την κόλλα την καλαμαριέρα του είναι πολλές, φαντασία και μεράκι θέλει, τίποτε άλλο.
Λόγω του οτι η κόλλα είναι αρκετά παχύρευστη, χρησιμοποίησα ένα πολύ λεπτό πινελάκι, όταν η κόλλα στέγνωσε, πέρασα απο πάνω διάφανο βερνίκι νυχιών (ευτυχώς η γυναίκα δεν το πηρε χαμπάρι), ωστε να προστατεύεται η κόλλα απο την αρμύρα και τις φθορές και αυτό ηταν.
οι καλαμαριέρες αποδίδουν σαν τρελλές στο σκοτάδι, δοκιμάστε το!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

Re: do your egi!

Δημοσίευση από jkasa » Δευ Ιαν 25, 2016 5:59 pm

Πολυ καλη ιδεα!Χρηστο τις δοκιμασες θαλασσα?Οταν τις φωτισεις ποση ωρα φωσφωριζουν?Γιατι αυτο το προβλημα ειχα οταν δοκιμασα χρωματα φωσφωριζοντα,εφεγκαν μονο οση ωρα τα φωτιζες...
Tα Τετραθεμελα του κοσμου τουτου¨ψαρι,κρασι,φωτια,γυναικα...

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: do your egi!

Δημοσίευση από Christos Pi » Πέμ Ιαν 28, 2016 10:59 am

Γιάννη μου αν περάσεις 2-3 στρώσεις απο την κόλλα ωστε να μην κάνει κενά, φωσφορίζει κανονικά σε διάρκεια, ακριβώς όπως μια glow καλαμαριέρα. οπωσδήποτε χρειάζεται και μία στρώση βερνίκι νυχιών, γιατι παρατήρησα οτι σκέτη αλλοιώνεται γρήγορα απο το αλάτι της θάλασσας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καλαμαριέρες”