Πετονιά για παράμαλλο

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Κυρ Σεπ 21, 2014 7:58 pm

Τελευταία ανάρτηση της προηγούμενης σελίδας:

angelos έγραψε:Σε ευχαριστω.και γω το ιδιο πιστευω.απλα δεν ξερω κατα ποσο τα βλεπουν τα ψαρια τα τοσο χοντρα παραμαλα ειτε fluorocarbon ειτε συρματινα.το βραδυ ισως να μην ειναι τοσο προβλημα αλλα τη μερα τι γινεται....
Μεχρι πριν μερικα χρονια ειχα και εγω αυτην την αμφιβολια, καποια στιγμη ειχα παει για ψαρεμα με εναν φιλο και ειχαμε τελειως διαφορετικα στημενες τις αρματωσιες μας.
Εγω στο ενα καλαμι ειχα το κλασικο διπλαρι μου, και στο αλλο ενα σταθερο μονοαγκιστρο.Η βαση της αρματωσιας ηταν το shock leader 0,52 και τα παραμαλλα μου 0,45 ολα.
Αυτος ειχε 2 καλαμια μεσα, το ενα με σισυ και παραμαλλο 0,28 και το αλλο διπλαρι με 0,25 παραμαλλα.
Αυτος ελεγε οτι παει για μουρμουρες και εγω ελεγα οτι εδω θα κραταει σαργους καλους.
Αν θυμαμαι καλα πρεπει να πηραμε πανω απο 10 ψαρια (στο περιπου) 7 8 μουρμουρες τεραστιες και 2 σαργους του κιλου, ολες η μουρμουρες βγηκαν στο διπλαρι το δικο μου με 0,45 παραμαλλο
Αυτος δεν πηρε ουτε ενα ψαρι, το γελιο ηταν οτι αλλαζαμε και σημειο γιατι μου ελεγε αν ερθω εγω εκει που εισαι θα τους αλλαξω τα φωτα, και οπως εγινε.
Εγω πηγα στο σημειο που ηταν αυτος και συνεχιζα να βγαζω ψαρια ενω αυτος δεν πηρε ουτα τσιμπια. Απο τοτε συνηδειτοποιησα οτι το πιο βασικο δεν ειναι τα νουμερα που θα βαλεις πανω αλλα το ποσα καλα θα ειναι στημενες η αρματωσιες σου.
Και απο τοτε δεν αλλαζω σχεδον ποτε νουμερα σε παραμαλλα (μπορει να κατεβω νουμερο μερικες φορες αλλα ποτε κατω απο 0,33) και απλα προσπαθω να βελτιωνω τις αρματωσιες μου.
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
angelos
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Αύγ 06, 2014 9:56 am

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από angelos » Κυρ Σεπ 21, 2014 8:28 pm

Σε ευχαριστω πολυ!με καλυψες πληρως!

lethrinis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2015 10:53 am

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από lethrinis » Σάβ Μάιος 16, 2015 9:03 pm

Φίλοι μου μια ερώτηση-απορία. Δουλεύω σαν παράμαλλο το τελευταίο χρόνο τη yuki 3g invisible. Ενώ γενικά είμαι υπερευχαριστημένος με την απόδοση της, έχω παρατηρήσει και μάλιστα τελευταία το εξής. Ενω σφίγγει τέλεια και τη τεστάρω με δύναμη είναι όλα οκ, αν τη ψαρέψω και αφού φαει την αλμύρα κάνω το ίδιο τεστ στο παράμαλλο μπορεί και να κοπεί στο κόμπο του κρίκου αγκιστριού κυρίως. Μιλάμε για δύναμη αρκετή βέβαια. Επειδή η πετονιά αυτή ηταν σε 300αρα καρούλα και την έχω πολλούς μήνες, υπάρχει περίπτωση να φταίει οτι είναι ανοιγμένη καιρό και να φθείρεται εύκολα με την αλμύρα. Αν είναι να τη πετάξω ρε παιδιά.

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Κυρ Μάιος 17, 2015 1:04 am

lethrinis έγραψε:Φίλοι μου μια ερώτηση-απορία. Δουλεύω σαν παράμαλλο το τελευταίο χρόνο τη yuki 3g invisible. Ενώ γενικά είμαι υπερευχαριστημένος με την απόδοση της, έχω παρατηρήσει και μάλιστα τελευταία το εξής. Ενω σφίγγει τέλεια και τη τεστάρω με δύναμη είναι όλα οκ, αν τη ψαρέψω και αφού φαει την αλμύρα κάνω το ίδιο τεστ στο παράμαλλο μπορεί και να κοπεί στο κόμπο του κρίκου αγκιστριού κυρίως. Μιλάμε για δύναμη αρκετή βέβαια. Επειδή η πετονιά αυτή ηταν σε 300αρα καρούλα και την έχω πολλούς μήνες, υπάρχει περίπτωση να φταίει οτι είναι ανοιγμένη καιρό και να φθείρεται εύκολα με την αλμύρα. Αν είναι να τη πετάξω ρε παιδιά.
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την συγκεκριμενη αλλα δεν εχει τυχει να την δουλεψω.
Γενικα με τις πετονιες εχω ενα θεμα...
Για αρκετα χρονια πληρωνα μονο και μονο για να τις δοκιμασω.
Αυτο που εμαθα μετα απο χρονια δοκιμων ειναι οτι αν η πετονια δεν μεινει μεσα στο νερο το λιγοτερο για ενα τριωρο δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.
Εχω δει πετονια που στεγνη δουλευει παρα πολυ καλα και πετονια μεσα στο νερο μετα απο αρκετες ωρες να δουλευει καλυτερα απο οτι ηταν στεγνη.
Πριν απο καιρο με ειχε ρωτησει ο μικε για παραμαλλο σε εγγλεζικο και του ειχα πει για ενα συγκεκριμενο (νομιζω οτι ειναι πρωτο σε πωλησεις για εγγλεζικο αυτην την στιγμη στην χωρα μας) , απλα να θυμαται οτι λιγο πριν το τελος ειναι για πεταμα.
Ειχα στειλει μυνημα στην εταιρια παραγωγης και μου ειχε απαντησει πολυ γρηγορα, μετα απο ενα μισαωρο, κατι που μου εκανε τρελη εντυπωση.
Μου απαντησαν οτι αυτο γινεται επειδη οσο πιο λιγο επαφη εχει με την ατμοσφαιρα η πετονια τοσο πιο δυσκολα διατηρει την πυκνοτητα της.
Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα ναι, η παρατηρηση σου ειναι σωστη.
Καμια πετονια δεν ειναι ιδια απο την αρχη μεχρι το τελος.
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Spyros_A » Κυρ Μάιος 17, 2015 2:08 pm

Άψογη απάντηση φίλε. Ευχαριστώ.
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Παρ Νοέμ 06, 2015 10:43 am

Η ερωτηση ειναι μηπως οι flourocoatet κανουν την ιδια δουλεια απο τη στιγμη που το παραμαλλο αντικαθιστατε σε καθε ψαρεμα ή με την παραμικρη φθορα του?
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Παρ Νοέμ 06, 2015 11:17 am

Δυσκολα θα βρεις fluorocoated να ειναι τοσο καλη οσο η καλες fl.
Αν και η αληθεια ειναι οτι εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου το αν την βλεπουν η οχι, πιο πολυ θελω να εχει αντοχες στις τριβες και να μην κατσαρωνει σαν τις πιο πολλες. Και να απλωνει!!! Να απλωνει πολυ!!!!
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Παρ Νοέμ 06, 2015 1:55 pm

Οκ! καταλαβα ευχαριστω Ντινο!
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
mpampists
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 11:38 am

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από mpampists » Παρ Νοέμ 06, 2015 2:02 pm

Constantine Palivakis έγραψε:Δυσκολα θα βρεις fluorocoated να ειναι τοσο καλη οσο η καλες fl.
Αν και η αληθεια ειναι οτι εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου το αν την βλεπουν η οχι, πιο πολυ θελω να εχει αντοχες στις τριβες και να μην κατσαρωνει σαν τις πιο πολλες. Και να απλωνει!!! Να απλωνει πολυ!!!!

τι ακριβως εννοεις να απλωνει Ντινο;

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Παρ Νοέμ 06, 2015 2:52 pm

Να στρωνει ευθεια κ οχι να κουλουριαζεται..
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
angelos
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Αύγ 06, 2014 9:56 am

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από angelos » Παρ Νοέμ 06, 2015 3:19 pm

Νομιζω πως εννοει να τεντωνει σε καποιο τραβηγμα και να μην κοβεται επειδη η fluorocarbon δεν εχει αυτο το πλεονεκτημα ενω η ναυλον ναι.

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Elias k » Παρ Νοέμ 06, 2015 5:26 pm

Στο τεντομα ενανερχετε σχεδον στην αρχικη της μορφη .
http://www.thalassashop.com/products/74 ... arbon.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Παρ Νοέμ 06, 2015 7:32 pm

Την εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον Ηλια, δεν με επεισε. Ειναι πολυ μαλακη για μενα και για εκει που την δουλευω ειναι θεμα.
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από kostas genikis » Σάβ Νοέμ 07, 2015 6:44 am

http://www.rizoulis.gr/eshop/petonies-n ... 35m-detail" onclick="window.open(this.href);return false;
Aπο τις ποιο ανθεκτικες φιλος καρουλατζης την δουλευει σε 0.18 σε βραχο !
Την εχω δουλεψει σε μακρια παραμαλα 3μ 4μ σε 0.25 και 0.28 και ειχε πολυ καλη συμπεριφορα !
Kαι αφοβα βραχο την δουλευω με μηκη 1μετρο συν !
Η κορυφαια και με διαφορα βασιλιας σε στρωσιμο και αντοχη και επαναφορα στην αρχικη της μορφη ειναι η amnesia σε 15lb που ειναι 0.37 σε διαφορα χρωματα κοκκινη μαυρη πρασινη ασπρη !
Η μονη που μετα σε φλορο μου εχει δωσει καλο στρωσιμο ειναι η sakana σε 0.31 !
Η σειρα της trilene μου αρεσε παραπολυ σε στρωσιμο αλλα βραχακι ειχε θεματακι !
Υuki invisible σε 0.31 απο της πολυ δυνατες σε αντοχη στο γδαρσιμο μαλακη αρκετα αλλα με παρα πολυ καλο στρωσιμο μετα απο ενα τεντωμα την ειχα ευχαριστηθει πραγματικα !

Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Spyros_A » Τετ Νοέμ 25, 2015 11:26 am

Επειδή γενικά είμαι του ψάξε και δεν κάθομαι στα αυγά μου, αλλάζω συνεχώς. Μόλις μου τέλειωσε το 200ρι καρούλι της platil ghost σε 0,30. Γενικά για 7 ευρώ τα 200 μέτρα τιμιότατη και 100% fluorocarbon. Είχε όμως ένα αρνητικό που με τρόμαζε πάντα. Με το παραμικρό έτριβε και ξέφτιζε. Ακόμα και στο σφίξιμο με τη τριβή των χεριών σου ξέφτιζε αν δε πρόσεχες. Είχε όμως αντοχή και δε με πρόδωσε ποτέ.

Αγόαρασα τώρα αυτή τη πολυσυζητημένη gorilla tubertini UC4. Με 9 ευρώ τα 100 μέτρα. Βασικά χωρίς να την έχω δουλέψει ακόμα παρατήρησα τα εξής. Είναι πολυ μαλακή, κάνει τρομερούς κόμπους και δείχνει πολυ δυνατή. Άλλωστε ο κατασκευαστής δίνει σε διάμετρο 0,25 8,5 κιλά αντοχή. Η μάνα είναι 0,31 οπότε δεν πήρα μεγαλύτερη απο 0,25 γιατι το παραμαλο μου θα ξεπέρναγε τη μάνα σε δύναμη.

Δεδομένου οτι οι κοινές 100% fluorocarbon αυτά τα κιλά τα φτάνουν σε 0,30 διάμετρο με κάνουν να υποθέσω οτι έχει και επικαλύψεις η tubertini. Στο τεστ που έκανε με τον αναπτήρα ενω η platil καίγεται και σβήνει αμέσως, η tubertini καίει καμια 10ρια πόντους και μετά σβήνει. Δεν είναι κακό αυτό απλά έτσι το αναφέρω.

Γενικά η tubertini σε χαρακτηριστικά μου θυμίζει πολυ τη yuki 3g invisible που είχα περσυ, η οποία είχε όλα τα θετικά αλλά ήθελε πολυ προσοχή στους κόμπους και στα σφιξίματα.

Για την trilene μόνο καλά λόγια έχω να πω, αλλά πλέον 8,50 ευρώ για 50 μέτρα δεν δίνω.

Την tubertini την έχει δουλέψει κανένας να με συμβουλέψει κάτι?
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τετ Νοέμ 25, 2015 11:45 am

Spyros_A έγραψε:Η μάνα είναι 0,31 οπότε δεν πήρα μεγαλύτερη απο 0,25 γιατι το παραμαλο μου θα ξεπέρναγε τη μάνα σε δύναμη.
Σπυρο εχει μια λογικη αυτο που λες αλλα αποψη μου ειναι οτι ειναι λαθος στην πραξη (μην το φοβασε).
Παντα το παραμμαλλο μας θα εχει καποιες φθορες μετα απο καποιες ριψεις, ειτε καπου θα εχει μπερδευτει οποτε θα εχει χασει καποιες απο τις ιδιοτητες του η θα εχει τριφτει σε καποια πετρα η θα σκαλωσει καπου και θα ξεσκαλωσει (αμα τεντωσει πολυ ειναι για πεταμα).
Να ξερεις οτι το fl μετα απο αρκετη ωρα στο νερο αλλαζει τρελα η συμπεριφορα του,στο ναυλον αν και αποροφαει θεωρητικα νερο δεν αλλαζει τοσο.
Καποια στιγμη που συνομιλουσα με μια κορυφαια εταιρια στην ιαπωνια μου ειχε πει αν θες να δεις αν ειναι καλο βαλτο μεσα σε μια λεκανη με νερο και αστο 3 ωρες.
Αν δεν εχει αλλαξει χρωμα (θολωσει) και η αντοχη του ειναι τουλαχιστον στα μισα απο οτι γραφει πανω ειναι καλη.
Τα κιλα που βλεπεις πανω οπως και η διαμετροι δεν ειναι ποτε αληθεια, εχω δει 30αρα να ειναι 0,43 οποτε δεν τα κοιταω ποτε, τα μετραω μονος μου σπιτι.
Να θυμασε οτι το παραμαλλο ειναι αυτο που ταλαιπωριετε πιο πολυ απο ολα και οτι δυσκολα θα κοπει η μανα.

Απο τις πετονιες που λες τις εχω δουλεψει ολες, καμια απο αυτες δεν νομιζω οτι αξιζει τα λεφτα τους.
Δυστυχως πρπει να πληρωσεις πολλα λεφτα για καλο παραμαλλο, αλλα πιστεψε με οταν το χρειαστεις θα τα βγαλει μεχρι τελευταια δεκαρα τα λεφτα του.
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Re: Πετονιά για παράμαλλο

Δημοσίευση από Spyros_A » Τετ Νοέμ 25, 2015 11:56 am

Οκ Κωνσταντίνε σέβομαι τη γνώμη σου και φυσικά την υπολογίζω. Συμφωνώ φυσικά και με το οτι πληρώνεις παίρνεις, είναι νόμος πάντα στην αγορά.

Το άλλο που ξέχασα να γράψω, το εντελώς κουφό. Η tubertini σε φωτογραφίες που βλέπω στο net γραφει πάνω made in Italy, αυτή που πήρα εγω γράφει made in Japan. Οτι να ναι μου φαίνεται.
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πετονιές για παράμαλλο”