Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Spyros_A » Τρί Μάιος 26, 2015 11:29 am

Μου συμβαίνει στον τόπο που πηγαίνω τελευταία. Ενω δεν έχει καθόλου σχεδόν σκαλώματα, αρκετές φορές κατα την ανάκτηση με μαγάλη μου λύπη παρατηρώ οτι λέίπει το παράμαλο λίγο πάνω απο το αγκίστρι. Προχθές μάλιστα το πάθαινε συνέχεια και κάποιος που ψάρευε λίγο δίπλα μου. Το μυαλό μου πήγαινε σε καβούρια. Να πω οτι δυο φορές έφερα την αρματωσια με κολημένα πάνω οστρακοειδή. Μπορούν αυτά να κόψουν το παράμαλο? Κρίμα γιατί ο βυθός όπως καταλαβαίνετε έχει ζωή, άρα και ψαράκια, αλλά δυστυχώς μάλλον δεν προλαβαίνουν να δουν το δόλωμα μου τις περισσότερες φορές.
Ακούω γνώμες λοιπόν. Είμαι σίγουρος άλλωστε πως αρκετοί το έχουμε αντιμετωπίσει, καιρός λοιπόν να δώσουμε και λύσεις (αν υπάρχουν)!
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

Άβαταρ μέλους
tayri
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2014 12:08 pm

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από tayri » Τρί Μάιος 26, 2015 12:18 pm

ΦΛΟΑΤ

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Christos Pi » Τρί Μάιος 26, 2015 4:00 pm

ειναι καβούρια.. συμβαινει συχνα σε όλους μας, ειδικα σε αμμωδεις ή μικτους βυθούς που κυκλοφορούν αυτα με τις χοντρες δαγκανες, σου κοβουν το παραμαλλο για πλακα!

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από kostas genikis » Τετ Μάιος 27, 2015 1:55 am

http://gardnertackle.co.uk/product/cove ... e-sleeves/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ισως ενα τετοιο λαστιχακι πιθανον να βοηθησει την κατασταση και να προλαμβανει τυχον τετοια κοψιματα ειναι αρκετα ψιλο σε διαμετρο και ο δολος μπορει να περαστει πανω απο αυτο !

Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Spyros_A » Τετ Μάιος 27, 2015 9:46 am

Ωραία και χρήσιμα όλα αυτά ρε παιδιά και σας ευχαριστώ. Έχω όμως κολήματα και δε θέλω να βαρένω το παράμαλο με διάφορα πραγματάκια. Το ωραίο της υπόθεσης είναι οτι ο διπλανός μου ψάρευε με διπλάρια και το πάνω μάλιστα πολυ ψηλά, η πετονιά του τεντωμένη (για να τον ειδοποιεί το κουδουνάκι κατευθείαν) πράγμα που σημαίνει οτι το πάνω παράμαλο δεν ακουμπάει βυθό, παρ ολα αυτά του έκοβε το πάνω. Ανεξήγητα πράγματα.
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τετ Μάιος 27, 2015 10:40 am

Μπορεί και κανα λαγοψαρο. Τώρα τελευταία είναι της μόδας παντού...
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τετ Μάιος 27, 2015 2:00 pm

Σπυρο για να φτασει το παραμαλλο να μην ακουμπαει στο βυθο πρεπει να εχεις το καλαμι στα 4+ μετρα ψηλα , η βολη σου να ειναι 20-30 μετρα μακρυα κ το παραμαλλο 30 ποντους.Κανε ενα σκιτσο να καταλαβεις τι λεω...Αν εχεις ριξει μακρυα η κλιση ειναι ελαχιστη κ ενα παραμαλλο 60-70cm οχι μονο ακουμπαει αλλα σερνετε.
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Spyros_A » Τετ Μάιος 27, 2015 8:21 pm

Τάσο δε σου κρύβω οτι οταν μου το εξηγούσε ο τύπος το ίδιο σκεφτόμουν και γω, αλλά λέω τι να του εξηγώ τώρα, ήθελα να απολαύσω και το καφέ μου και δεν είχα όρεξη για κουβέντες πρωί πρωί 8-) Κανένας ψαρωμένος θα ναι λέω :lol: Έπρεπε να τον κάνω μέλος επι τόπου.
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τετ Μάιος 27, 2015 11:23 pm

Το σκεφτηκες αλλα δεν το πιστεψες!! χαχα!
Καλο παιδι αν ειναι κ αγαπαει κ σεβεται τη ζωη να τον κανει μελος την αλλη φορα!!! αχαχαα:)
..tripinfishing..

George Zougris

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από George Zougris » Πέμ Μάιος 28, 2015 8:47 am

Tasos Potoudis έγραψε:Σπυρο για να φτασει το παραμαλλο να μην ακουμπαει στο βυθο πρεπει να εχεις το καλαμι στα 4+ μετρα ψηλα , η βολη σου να ειναι 20-30 μετρα μακρυα κ το παραμαλλο 30 ποντους.Κανε ενα σκιτσο να καταλαβεις τι λεω...Αν εχεις ριξει μακρυα η κλιση ειναι ελαχιστη κ ενα παραμαλλο 60-70cm οχι μονο ακουμπαει αλλα σερνετε.
Τασο διαφωνω, το διπλαρακι και ειδικα το πανω αγκιστρι δεν σερνετε λογω ανωσης,και εξαρτάται και το βαθος του τοπου(τι γωνια θα σχηματιστει) αλλωστε το διπλαρακι το φτιαχνουμε για να ψαρευουμε σε διαφορετικο υψος, αλλα νομιζω και τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να παιζει ρολο και ο δολος ποσο μεγαλος ειναι αλλα και το μεγεθος της αρματωσιας .....αλλωστε γι αυτο φτιαχνω τα παραμαλλα μου στο ψαροτοπο επισης. Σπυρο το θεμα του λαγοψαρου που σου ειπα και γω στο chat room οτι μπορει να ειναι οταν το ανεφερες τωρα που το σκεφτομαι, νομιζω οτι θα τραβαγε ρε φιλε θα σου δειχνε τσιμπια .....επετρεψε να πω οτι ρολο παιζουν και οι κομποι στο παραμαλλο σου χωρις να θελω να σε θιξω!!!! :oops: Ολα αυτα βεβαια ειναι υποθεσεις και σκεψεις μου :idea: :idea:

Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Spyros_A » Πέμ Μάιος 28, 2015 10:14 am

Γιώργο αν δεν έκοβε του διπλανου τα παράμαλα θα έλεγα φταίνε οι κόμποι. Επίσης αν το πάθαινα και σε άλλα μέρη, πάλι θα έλεγα φταίω εγώ. Δε ψαρεύω και πρώτη φορά φίλε μου. Κόμπο κάνω τον uni σε αγκίστρια με κροίκο και στριφτάρια και δεν με έχει προδώσει ποτέ μα ποτέ. Επίσης το παράμαλο κόβεται σαν απο μαχαίρι - ψαλίδι, θέλω να πω οτι δεν φαίνεται κατσαρό κάτω σαν να έχει λυθεί ο κόμπος.
Κάποιες φορές κουνιέται ο ειδοποιητής κάποιες άλλες όχι.
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

George Zougris

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από George Zougris » Πέμ Μάιος 28, 2015 10:37 am

οκ φιλε παντως ειναι για να τρελλαινεσε :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Πέμ Μάιος 28, 2015 1:52 pm

Επιειδη το ειχα κ εγω απορια ....εκανα ενα σκιτσακι με πραγματικες διαστασεις σε κλιμακα.
Λοιπον αν ειναι το καλαμι μας στα 4 μετρα ο βυθος στα 10 κ η βολη μας στα 50 ενα παραμαλλο 80cm που κρεμετε καθετα χωρις ρευματα κ φλοτερ θελει αποσταση απο το μολυβι 2.3m για να ειναι τεντωμενο κ να γλυφει το βυθο.Aν εχουμε ριξει στα 100 η αποσταση αυτη γινετε διπλασια.
Αυτα με χαρτι κ μολυβι....
Στα 80 μετρα ενα 50cm παραμαλλο θελει 2.5m κ στα 50 ενα πενηνταρι παραμαλλο 1.4m.
Αυτα σε 10! μετρα κ γλειφουμε βυθο. Αν θελουμε να ειμαστε πιο ψηλα πρεπει να ανεβουμε...
..tripinfishing..

George Zougris

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από George Zougris » Πέμ Μάιος 28, 2015 6:46 pm

Αγορινα (τασο) την ανωση ξεχασες να βαλεις σε κλιμακα (αστειευομαι):lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...αληθεια με ποσα τσίπουρα εκανες τους υπολογισμους :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: χαχαχαχαχαχαχαχαχ Νομιζω πως δεν βγαινουν τα κουκια ετσι ....εδω χρειαζομαστε τον δυτη μας (Ακης) με την GoPro να το δουμε στην πραξη ..... :idea: :idea: :idea:

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Πέμ Μάιος 28, 2015 7:26 pm

Το σηκωνει το δολωμα η ανωση ρε Τζορτ?....για πες...γιατι γιναμε αρχιτεκτονες!ψαραδες ανθρωποι!
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Spyros_A
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 9:47 pm

Re: Κόψιμο παράμαλου στο βυθό

Δημοσίευση από Spyros_A » Πέμ Μάιος 28, 2015 10:13 pm

Εντάξει το φορουμ είναι για εξετάσεις εισαγωγής στο πανεπιστήμιο. Οι διάλογοι δε σε άλλο επίπεδο.
Λίγη ώρα δίπλα στη γαλανή έτσι για να ξεψαρώσουμε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πετονιές για παράμαλλο”