Σαργός

Ο σαργός (επιστ. ονομ. Diplodus sargus – Δίπλοδος ο σαργός)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kapo
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2014 8:10 pm

Σαργός

Δημοσίευση από kapo » Τετ Απρ 09, 2014 4:53 pm

Εικόνα

Ο σαργός είναι μικρό ψάρι με μήκος που φτάνει τα 45 εκατοστά και βάρος που ξεπερνάει καμιά φορά τα δύο κιλά. Η επιστημονική του ονομασία είναι Diplodus sargus, και ανήκει στην τάξη των περκόμορφων, στην οικογένεια των σπαρίδων. Ο σαργός ζει επίσης σε ολόκληρη τη Μεσόγειο, τη Μαύρη Θάλασσα και στον Ατλαντικό ωκεανό, από τις ακτές της Γαλλίας μέχρι τη Νότιο Αφρική. Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του είναι μια μαύρη κηλίδα στη βάση της ουράς και μια έντονη μαύρη απόχρωση στο τέλος της ουράς. Ο σαργός έχει ανεπτυγμένη όσφρηση και πολύ κοφτερούς κοπτήρες. Μπορούμε να τον αναζητήσουμε παντού, αν και ο ίδιος είναι λάτρης των βράχων. Τα κατρακύλια δημιουργούν κρυψώνες στις σχισμές τους, απόρθητες και ασφαλείς για τα ευέλικτα αυτά ψάρια. Επίσης, οι πετρώδεις πλάκες σε ρηχό αμμώδη βυθό, είναι ένα άλλο μέρος όπου μπορούμε να τον συναντήσουμε, αφού εκεί συγκεντρώνονται πολλά είδη «άσπρων» ψαριών.
Στη χώρα μας αλλά και σε άλλες περιοχές της Ανατολικής Μεσογείου ο σαργός αναπαράγεται συνήθως από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάρτιο. Η αναπαραγωγή γίνεται όταν το ψάρι έχει ηλικία από 2 μέχρι 6 χρόνια. Είναι πρώτανδρο ερμαφρόδιτο είδος. Γεννιέται αρσενικό και σταδιακά γίνεται θηλυκό.
Μαζί με το σαργό πρέπει να αναφερθούμε και στα συγγενικά είδη που και αυτά τα συναντάμε σχεδόν μαζί, την ούγενα και τον κακαρέλο.
Η ούγενα λέγεται και σουβλομύτης ή μυτάκι λόγω του ρύγχους της και των χαρακτηριστικών μπροστινών δοντιών της. Τρέφεται με φυτικές ουσίες και το κρέας της θεωρείται κατώτερο του σαργού.

Εικόνα

Ο κακαρέλος διαθέτει και δεύτερο μαύρο δακτύλιο γύρω από το σβέρκο, γι’ αυτό σε πολλές περιοχές λέγεται και χαρακήρα και παπαδόσαργος. Σπανίως το βάρος του φθάνει το κιλό.

Εικόνα

Όσον αφορά τα δολώματα που πρότιμα στο ψάρεμά μας, του αρέσουν όλα τα σκουλίκια με μια ιδιαίτερη προτίμηση στο φαραώ, όπως επίσης και το καραβιδάκι. Πολλοί βέβαια τον ψαρεύουν και με κοτόπουλο.
Ο σαργός έχει εύγευστο και νόστιμο κρέας και θεωρείται ψάρι πρώτης ποιότητας.

πηγή Βικιπαίδεια
Τα καλά κόποις κτώνται....

Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από jkasa » Τετ Οκτ 08, 2014 11:36 am

Να και μια προσφατη εικονα απο τον αμερικανικο σαργο φαραω οπως ονομαζεται...τον σαργο κοιταμε ετσιιιι...
Εικόνα
Tα Τετραθεμελα του κοσμου τουτου¨ψαρι,κρασι,φωτια,γυναικα...

Άβαταρ μέλους
Fanis Zampos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 9:16 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Fanis Zampos » Τετ Οκτ 08, 2014 2:00 pm

Τούμπανο! !!
Κάποιος είπε πως πλούσιος είναι εκείνος που έχει ελεύθερο χρόνο για να ψαρέψει....Τελικά είμαι πολύ φτωχός....

George Zougris

Re: Σαργός

Δημοσίευση από George Zougris » Τετ Οκτ 08, 2014 6:51 pm

θα ηθελα να αναφερω οτι ο σαργος ειναι και πτωματοφαγος (μην σας φαινετε περιεργο οταν ακουτε για κοτοπουλο η συκωτι η μοσχαρι για δολωμα)
οπως επισης σημερα στη δουλεια εμαθα απο εναν πελατη, στη λερο τον ψαρευει με φιλετο παλλαμιδας
και επισης μου ειπε οτι το κεφαλι της παλλαμιδας το λιωνει και το κανει πολτο και σε συνδιασμο με καποια αλλα υλικα οπως αμμο (τα υπολοιπα δεν μου τα ανεφερε) διακοψαμε λογω τηλ τα κανει μαλαγρα για τους σαργους οταν ψαρευει με παλαμιδα

Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από jkasa » Τετ Οκτ 08, 2014 7:24 pm

Εχεις δικιο Γιωργη,εχω ακουσει απο ψαροντουφεκα να τρωνε σαργοι ενα πτωμα γαιδαρου σε αποσυνθεση!
Tα Τετραθεμελα του κοσμου τουτου¨ψαρι,κρασι,φωτια,γυναικα...

Άβαταρ μέλους
Fanis Zampos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 9:16 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Fanis Zampos » Τετ Οκτ 08, 2014 8:06 pm

Τον μεγαλυτερο σαργο μου τον εχει δωσει ο κολιος φιλεταρισμενος στη μεση...
Κάποιος είπε πως πλούσιος είναι εκείνος που έχει ελεύθερο χρόνο για να ψαρέψει....Τελικά είμαι πολύ φτωχός....

Άβαταρ μέλους
Thanman
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 8:36 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Thanman » Τετ Οκτ 08, 2014 9:33 pm

Για μένα το καλύτερο δόλωμα για τον Σαργό είναι ο παστός γαύρος. Τους πέθανες αν τους πετύχεις!!!
https://www.facebook.com/Lamogia.gr?ref_type=bookmark

Ποποοο ψάρωμα!!!!!

Άβαταρ μέλους
Thanman
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 8:36 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Thanman » Τετ Οκτ 08, 2014 9:35 pm

Fanis Zampos έγραψε:Τούμπανο! !!
Οι σαργοί Φάνη ή το κορίτσι???
https://www.facebook.com/Lamogia.gr?ref_type=bookmark

Ποποοο ψάρωμα!!!!!

Άβαταρ μέλους
Fanis Zampos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 9:16 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Fanis Zampos » Τετ Οκτ 08, 2014 9:36 pm

Ποιοι σαργοι???
Κάποιος είπε πως πλούσιος είναι εκείνος που έχει ελεύθερο χρόνο για να ψαρέψει....Τελικά είμαι πολύ φτωχός....

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Σάβ Οκτ 18, 2014 8:21 am

Τους περοσσοτερους Σαργους και μεγαλα κομματια τους εχω παρει με ενα δολωμα που ανακαλυψε κατα λαθος ο φιλος μου ο Φανης!
Ειχαμε παει μια μερα απο πλευρα Αιγαιου και θυμαμαι που ειχε φιλετο κοτοπουλο και κατι αμερικανους.
Για καποιον λογο ο φανης ειχε κοψει το κοτοπουλο σε μικρα κομματια και το ειχε βαλει σε ενα μπωλ που ειχε κατι αμερικανους μεσα.
Εκει παρατηρησαμε οτι το κοτοπουλο αποκτησε ενα βαθυ κοκκινο χρωμα.Αν θυμαμαι εκεινη την ημερα δεν ειχαμε τρελα αποτελεσματα, αλλα εμενα μου ειχε μεινει ο τροπος που το κοτοπουλο ρουφαγε το αιμα του αμερικανου και γινοταν κατα κοκκινο.
Οποτε οταν πηγα μετα με εναν φιλο σε ενα πολυ αγαπημενο μερος για ψαρεμα, ειχα παρει ενα στηθος κοτοπουλου και το ειχα βαλει μεσα σε αιμα.
Τα φαγκροπουλα και οι σαργοι κανανε παρτυ!
Και δυστηχως εκεινη την ημερα εχασα και ενα ψαρι που θα με ακουλουθει ολη μου την ζωη (χωρις υπερβολες το ψαρι πρεπει να ηταν πανω απο 10 κιλα, θα ελεγα και 20 αλλα λεω 10 γιατι ποτε δεν θα μαθω ποσο ηταν) το μονο που μου ειχει μεινει ειναι οτι για το επομενο 2ωρο, μπορει και παραπανω δεν πηραμε ουτε τσιμπια.
Το κακο ειναι οτι το εχασα μια βλακεια, απο το φως ενος φακου... Απο τοτε αν δω φως φακου και πεφτει στην θαλασσα τρελαινομαι!
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Thanman
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 8:36 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Thanman » Σάβ Οκτ 18, 2014 11:55 am

Και άμα το αφήσεις και σιτέψει και λίγο εκτός ψυγείου είναι ακόμα καλύτερο, κατά τα λεγόμενα 'παλιών' ψαράδων. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά!!!
https://www.facebook.com/Lamogia.gr?ref_type=bookmark

Ποποοο ψάρωμα!!!!!

Άβαταρ μέλους
Fanis Zampos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 9:16 pm

Re: Σαργός

Δημοσίευση από Fanis Zampos » Κυρ Νοέμ 16, 2014 2:06 pm

Thanman έγραψε:Και άμα το αφήσεις και σιτέψει και λίγο εκτός ψυγείου είναι ακόμα καλύτερο, κατά τα λεγόμενα 'παλιών' ψαράδων. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά!!!
Με προσοχή το "σίτεμα" γιατί δυστυχώς ο καλύτερος φίλος της κότας είναι η σαλμονέλα...Γενικά με τον χειρισμό του κοτόπουλου απαραίτητα είναι πάντα υγρά μαντηλάκια καθαρισμού που να περιέχουν οινόπνευμα....
Κάποιος είπε πως πλούσιος είναι εκείνος που έχει ελεύθερο χρόνο για να ψαρέψει....Τελικά είμαι πολύ φτωχός....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σαργός”