Καιρικές συνθήκες για eging

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas 96
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Απρ 12, 2014 10:04 pm

Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από andreas 96 » Πέμ Ιούλ 24, 2014 12:19 am

Ποιες ειναι κατα την γνωμη σας οι καλητερες καιρικες συνθηκες για το ψαρεμα των καλαμαριων?? Οταν ειναι λαδι η θαλασσα χωρις αερα οταν εχει πολυ κυμα οταν φυσαει πολυ??δοστε μου τα φΩτα σας.

Άβαταρ μέλους
gatos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 26, 2014 12:41 pm

Re: καιρικες συνθηκες για eging

Δημοσίευση από gatos » Πέμ Ιούλ 24, 2014 2:12 am

Ανδρέα αν έχει κρυώσει ο καιρός και έχουν γυαλώσει θα έχει.

Ανάλογα με τα ρεύματα και το βάθος θα χρησιμοποιήσεις τις κατάλληλες καλαμαριέρες.

Φέτος άρχισα τα καλαμάρια και το πότε τρώνε μόνο αυτά το ξέρουν.

Για να καταλάβεις πόσο απρόβλεπτα είναι άκουσα ότι φέτος έχουν βγει στην Αττική καλαμάρια με καλάμι την περασμένη εβδομάδα.

Άβαταρ μέλους
andreas 96
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Απρ 12, 2014 10:04 pm

Re: Απ: καιρικες συνθηκες για eging

Δημοσίευση από andreas 96 » Πέμ Ιούλ 24, 2014 11:17 am

Σε πληροφορο οτι εδω στην Σαμο βγαζουμε καλαμαρια απο τελη ιουλιου σε πολυ καλα μεγεθοι

Στάλθηκε από το GT-S5360 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από jkasa » Δευ Ιούλ 28, 2014 10:28 am

Εχω παρει καλαμαρια και με λαδια,και με φουσκοθαλασια.Απλως με καιρο δεν μπορεις να δουλεψεις ευκολα τις καλαμαριερες και ειναι παιδεμα.Και ναι Χαρη ξερω μερος που δινει καλαμαρια απο εξω μεχρι και πριν 15 μερες που το επισκευτηκα.Η μονη εξηγηση που δινω ειναι οτι δεν ξερουμε τελικα τιποτα!χαχα
Tα Τετραθεμελα του κοσμου τουτου¨ψαρι,κρασι,φωτια,γυναικα...

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από Georgecasting » Κυρ Ιαν 15, 2017 5:23 pm

Με αφορμη το πρώτο μου egi χωρις καποια επιτυχια θα ήθελα πολυ να μου λυσετε κάποιες αποριες που θα με βοηθήσουν για καλύτερα αποτελέσματα...

Είναι πιο καλα να κάνουμε egi σε καθαρα νερα η θολα?

Ποτε εχετε"συνηθως"καλύτερες επιτυχίες,οταν εχει συννεφια η καθαρο ουρανο με φεγγάρι η χωρίς?Αν και πιστεύω διαφέρει ο τοπος απο τοπο στο θεμα αυτο...

Εχω ακουσει-διαβάσει το χρώμα καλαμαριερας δεν παίζει και τον μεγιστο ρολο,ΑΛΛΑ μήπως παίζει ρολο το αν πρέπει η καλαμαριερα είναι ανοιχτοχρωμη η το αντιθετο σε μερη που φωτιζονται την νύχτα ,η ξερω γω σε σκοτεινα μερη ανοιχτοχρωμες η σκουροχρωμες.....

Επισης ποσο πρέπει να είναι το λιγοτερο βάθος που μπορούμε να τα συναντισουμε τωρα τούτη εποχη?Απο παραλια γενικα τις ψαρευουμε η αποκλειστικά λιμάνι η βραχοτοπους με βαθια νερα?

Και επισης να πω δεν χρησιμοποίησα παραμαλλο αλλά εβαλα μια παραμανα στο νημα(0.20) και απευθείας την καλαμαριερα...

Άβαταρ μέλους
OdysseasAlexandrou
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 1:17 am

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από OdysseasAlexandrou » Δευ Ιαν 16, 2017 11:56 am

Καλημέρα Γιώργο , λοιπόν εγώ έχω παρατηρήσει ότι με φεγγάρι έχω καλύτερα αποτελέσματα και συγκεκριμένα 2 μέρες πριν μέχρι 2 μέρες μετά την πανσέληνο.Για το καιρό που ρώτησες να προτιμάς να πηγαίνεις με ήρεμο κυματισμό η να έχεις τον αέρα πλατύ γτ αλλιώς θα σε δυσκολέψει να ψαρέψεις και θα χρειαστεί να έχεις και βαρύτερες καλαμαριέρες Το βάθος παίζει ρόλο ανάλογα την εποχή εγώ έχω πιάσει καλαμαριά και σε 30 πόντους νερό . Τώρα όσο αναφορά τις καλαμαριέρες τα χρώματα για μένα παίζουν ρόλο άλλα όχι όσο η συμπεριφορά τις καλαμαριέρας και το πως θα την δουλέψεις . Παράμαλλο εγώ βάζω και το συνδέω με τον νήμα χρησιμοποιώντας Tony pena κόμπο !!! Αυτα λιγα απο μενα !!!

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από Georgecasting » Δευ Ιαν 16, 2017 12:35 pm

Σευχαριστω παρα πολυ Οδυσσέα για τις πολύτιμες συμβουλές σου,οπότε δηλαδη και σε τοσο ρηχα μπορούμε να τις συναντησουμε,θα παιξω και με παραμαλλο.........
Θα φροντισω να παρω και άλλες καλαμαριερες να εχω ποικιλία σε χρώματα για να κανω πειράματα.
Οποτε σε ρηχα νερα θέλουμε μικρές λογικά ε?Για να εχει κάποιο χρονο να βυθιστει....μεγάλες μονο για βαθειά.

Σευχαριστω και παλι.

Άβαταρ μέλους
OdysseasAlexandrou
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 1:17 am

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από OdysseasAlexandrou » Δευ Ιαν 16, 2017 12:38 pm

Βασικο ρολο για μενα παιζει και η θερμοκρασια του νερου. Εμενα ολες οι καλμαριερες μου ειναι απο 2,5 μεχρι 3,5 και με αυτες παιζω !

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από Georgecasting » Δευ Ιαν 16, 2017 12:53 pm

Ναι και εμενα ειναι απο 2.5 εως 3.5 μονο μια εχω 2.0

Οπότε θα φροντισω να κανω μια αγορά σε διάφορα χρώματα απο 2.5 μέχρι 3.5
Επίσης οταν λες παίζει ρολο θερμοκρασία νερου?Δηλαδη οταν πλησιάζουν ρηχα εννοείς?
Επισης Οδυσσέα χρησιμοποιεις uv καλαμαριερες?

Άβαταρ μέλους
OdysseasAlexandrou
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 1:17 am

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από OdysseasAlexandrou » Δευ Ιαν 16, 2017 1:21 pm

Αναλογα με την θερμοκρασια οσο πιο κρυο εχει τοσο πιο ρηχα. Ακομα και καλοκαιρι μπορεις να ψαρεψεις καλαμαρια αλλα θελει αρκετο βαθος.

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από Georgecasting » Δευ Ιαν 16, 2017 1:57 pm

Σευχαριστω πολύ φιλε Οδυσσέα,θα γραψω αποτέλεσμα απτην επόμενη εξορμηση που θα κανω σαβ/κο πρώτα ο θεός να πανε ολα οκ

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από Elias k » Δευ Ιαν 16, 2017 2:27 pm

Μέχρι 3 μποφόρ είναι καλά αν γνωρίζεις τόπο που κάνει καλαμαρια.
Θέλει όμως πολύ υπομονή και επιμονή ώστε να βγάλεις συμπεράσματα και την συμπεριφορά τούς όπως και στα χρώματα που χτυπούν η αν τρώνε πατοτα στα μεσονερα η στον αφρό κοντά.
Σε λιμάνια είναι ποιο εύκολο να τα βρεις και συνήθως ακριβός μΝέα από εκεί που τελειώνουν τα φώτα του λιμανιού. Συνήθως αρχίζουν από το σούρουπο και μένουν εκεί μέχρι το χάραμα γιατί τα κρατάει ο φωτισμός και τα μικροψαρα του ντοκου.Ιδανικές συνθήκες το πολύ κρύο και ειδικά με χιόνι τρώνε σαν τρελά το ίδιο καλά τρώνε κκα με βροχή.

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Καιρικές συνθήκες για eging

Δημοσίευση από Georgecasting » Δευ Ιαν 16, 2017 3:13 pm

Ευχαριστώ Ηλία μου,αυτο με τον φωτισμό που βρίσκονται εκει που τελειώνει δηλαδή όπως και τα κυνηγιαρικα ψαρια στηνουν ενέδρα...
Θα παρω διάφορες καλαμαριερες και θα ακολουθησω τις πληροφορίες σας μιας και έχετε πείρα στο egi.
Ανυπομονω να βγαλω το πρώτο,το εχω αχτη πολυ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρελκόμενα”