Συκιός ή Παντελής

Σηκιός (Παντελής) - Sciaena umbra
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από Christos Pi » Παρ Μαρ 21, 2014 10:09 am

Εικόνα

Ο Συκιός είναι ένα "ιδιαίτερο" και καχύποπτο Ψάρι, το οποίο ζει σε βραχώδεις βυθούς μέσα σε θαλάμες, οπου καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας παραμένει κρυμμένος, περιμένοντας τις βραδυνές ώρες για να βγει και να τραφεί.
Πολλοί μπερδέυουν τον Συκιό με το Μυλοκόπι αφού είναι 2 ψάρια τα οποία μοιάζουν αρκετά στην όψη
Είναι ένα ψάρι το οποίο φτάνει και μπορεί να ξεπεράσει τα 2 κιλά και είναι πραγματικά πεντανόστιμο.
Συκιούς μπορεί κάποιος να ψαρέψει αποτελεσματικά με την τεχνική του Rock Fishing, τις νυχτερινές ώρες, βέβαια αρκετές φορές έχουν συλληφθεί Συκιοί και κατα την διαρκεια της ημέρας.
Τα δολώματα που θα χρησιμοποιήσουμε για να τον ψαρέψουμε είναι κυρίως Φαραώ, αφου του έχει μια ιδιαίτερη προτίμηση και μετά Αμερικάνο και Ακροβάτη.
Τους θερινούς μήνες ειδικά δουλεύουν αποτελεσματικά όλα τα σκουλίκια ειδικά με την χρήση ενός float έντονου χρώματος το οποίο θα κάνει την διαφορά.
Είναι ένα ψάρι του οποίου το ψάρεμα προκαλεί έντονες συγκινήσεις και η σπανιότητά του το κάνει ακόμη πιο συναρπαστικό
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos Pi την Τετ Απρ 02, 2014 3:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από kostas genikis » Παρ Μαρ 28, 2014 3:59 am

Το μονο που θα συμπληρωσω στα πολυ ωραια που εχεις γραψει Χρηστο ειναι για τους δολους !Ενα δολωμα που ειναι απο τα ποιο αποδοτικα στο ψαρεμα του παντελη η συκιου ειναι το μαυρο θηκαρισιο και μαλιστα της αμμου που ειναι αρκετα χοντρο και μακρυ σκουλικι με πολυ εντονα ιριδιζων χρωματα πλησιαζει τον σκουρο φαραω σε χρωματισμους !Ενα μικρο κολπο για να προσεγγιση το ψαρι στον δολο μας ειναι ακριβως πριν τον δολο να εχουμε μια μικρη ελαστικη χαντρα φωσφοριζουσα 6 μμ ειναι ενας τροπος που προσελκυει μεγαλο αριθμο απο παντεληδες γενικα παντως τα οποια αξεσουαρ φωσφορου ειναι αρκετα αποδοτικα στο ψαρεμα του παντελη !Το πρωτο κεφαλι ενος μεγαλου παντελη ειναι απο τις ποιο ωραιες στιγμες στο ψαρεμα μας !Στην περιπτωση που καποιος παντελης μας βραχωσει την ωρα που καναουμε ανακτηση θα χρειαστει λιγη υπομονη απο εμας προκειμενου να το περιμενουμε να βγει απο εκει που μας βραχωσε προκειμενου να παει στο θαλαμι του ισως να χρειαστει 2 και 3 προσπαθειες αλλα συνηθως αξιζει τον κοπο !Αλλοι φιλοι παλι στο βραχωμα του κρατανε στην κοντρα το ψαρι προκειμενου να σκασει και να βγει απο εκει που βραχωσε αλλα αυτο ειναι κατι που οι περισσοτεροι θα πρεπει να το ανακαλυψουμε μονοι μας τι θα μας αποδωσει καλυτερα !Ο παντελης η συκιος ειναι ενα απο τα ψαρια που απλα τα λατρευω και για το φαγητο τους αλλα και για το ψαρεμα τους !Πριν ξεκινησω το ψαρεμα αγνοουσα την υπαρξει τους αλλα απο την μερα που επιασα το πρωτο μου ψαρι ειναι απλα το ψαρι που λατρευω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
takis.mantadakis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:11 am

ΣΗΚΙΟΣ...

Δημοσίευση από takis.mantadakis » Πέμ Μάιος 31, 2018 8:10 pm

482.jpg
Ενα ψαρι με πολλες ονομασιες, σηκιός,συκιός,σκιός,σκαιός,παντελής κτλ αναλογα την περιοχη που συνανταται.
Ζει κυριως σε πετρωδεις βυθους,με βραχια,πλακες,τραγανες,φυκια κ ειναι ενα ψαρι υψηλης διατροφικης αξιας που ακομα κ να αλιευθει απο καποιον επαγγελματια ψαρα θα προτιμησει ισως να τον κρατησει ο ιδιος...
Ειναι πολυ δυσκολο να αλιευθει με τα μεσα των επαγγελματιων ψαραδων κ λεγεται πως κ αυτος ειναι κ ενας λογος που δε συναντα συχνα,σχεδον ποτε,κανεις συκιους σε ιχθυοπωλεια...
Ζει συνηθως κοπαδιαστα (πιο σπανια μονος του) καθως ολοι μας εχουμε ακουσει να λενε πως αν βγαλεις συκιο ριξε ξανα στο ιδιο μερος θα βρεις κ αλλους.
Προσωπικα το θεωρω απο τα καλυτερα ψαρια κ για τη δυσκολια της αλιευσης του αλλα κ για την νοστιμια του λευκου κρεατος του.
Δεν ειχα την τυχη μεχρι τωρα να καταφερω να συναντησω σηκιο στα αγκιστρια μου αλλα ουτε εχω προσπαθησει να τον ψαξω κ να τον κυνηγησω.
Αυτο το καλοκαιρι ομως σκεφτομαι να αφιερωθω στο ψαρεμα του οποτε πολυ ευχαριστως θα ακουγα τις γνωσεις κ τις εμπειριες σας σχετικα με ωρα,εποχη,καιρο,δολωματα,αρματωσιες,τρικς (αν υπαρχουν) κτλ κτλ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
andreasomageiras
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2017 3:21 pm
Been thanked: 1 time

Re: ΣΗΚΙΟΣ...

Δημοσίευση από andreasomageiras » Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 pm

Δεν έχω την γνώση.
Μόνο ως προς το δόλωμα θα αναφέρω ότι έζησα.
2 άτομα του είδους πιάστηκαν την Παρασκευή που μας πέρασε, το μέγεθος τους ανάξιο λόγου σαν μεγάλοι σπαροι, χτύπησαν περίπου στα μεσάνυχτα, χωρίς επιβεβαίωση από το ρολόι, σε μαύρο σκουλήκι ο ένας και σε κομμάτι μάνας ο άλλος.
Θα χαρακτήριζα τυχαία τη σύλληψη τους, σε σχέση με το δόλωμα, οι συνθήκες όμως, τώρα που το σκέφτομαι, δεν ήταν τυχαίο γεγονός.
Το απόγευμα ξεκίνησε με συνθήκες σερφ κάστινγκ, πήγαμε σε λιμάνι (πιάστηκαν στην από έξω πλευρά) η απόσταση μας από την παραλία ήταν στα 300 μετρα (απόσταση που δεν θα φτάναμε από έξω) ο βυθός μικτός πέτρα φύκια και άμμο.
Επικρατούσε αέρας (σχεδόν απαγορευτικός για ψάρεμα) η θάλασσα ήταν ταραγμένη, είχε οσταματήσει όμως το κύμα να δέρνει την παραλία (το αναφέρω γιατί εκ των υστέρων καταλάβα ότι από παραλία θα μπορούσαμε να ψαρέψουμε ποιο άνετα).
Θεωρώ τυχαία τη σύλληψη τους; όσο το σκέφτομαι λέω όχι, μάλλον ήταν η ταραγμένη και θολή θάλασσα.
Το κακό ήταν ότι λόγω του αλλοπρόσαλλου αέρα δεν είχαμε όρεξη να ψαρέψουμε σωστά, δολωναμε πετούσαμε και λουφαζαμε (περιμέναμε να κόψη ο αέρας κατά τα δελτία καιρού). Είχαμε πολλά κομμένα αγκίστρια (από καβούρια υποθέτω) με αποτέλεσμα να ψαρεύουμε χωρίς αγκίστρι για μεγάλα διαστήματα.
Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι ενώ εγώ πάντα έψαχνα ταραχή στην παραλία, σε αντίθεση με το ζευγάρι μου που ψάχνει μπουνατσα, έχασα την ευκαιρία να του δείξω ότι η ταραχή δίνει ψάρι, λόγο λάθος επιλογής τόπου.

Υ. Γ. Για άλλη μια φορά ξαφνιάστηκα από το γραπτό μου, Συγνώμη αν βίασα το θέμα σου.
Υ. Γ. Τα καλάμια που πιάστηκαν είχαν απόσταση μεταξύ τους κάπου 20 μέτρα, αλλά τα αγκίστρια πολύ μεγαλύτερη, ήταν τα ακραία μας το τέρμα δεξιά δικό μου και το τέρμα αριστερά του ζευγαριού μου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: ΣΗΚΙΟΣ...

Δημοσίευση από Christos Pi » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 pm

takis.mantadakis έγραψε:
Πέμ Μάιος 31, 2018 8:10 pm

Αυτο το καλοκαιρι ομως σκεφτομαι να αφιερωθω στο ψαρεμα του οποτε πολυ ευχαριστως θα ακουγα τις γνωσεις κ τις εμπειριες σας σχετικα με ωρα,εποχη,καιρο,δολωματα,αρματωσιες,τρικς (αν υπαρχουν) κτλ κτλ...
Απο τα αγαπημένα μου ψάρια, το ψάρι "φαντομάς"!
Σιγά σιγά ξεκινά και η εποχή που τον πετυχαίνουμε πιο συχνα, αρχές Ιουνίου μέχρι και αρχές Σεπτεμβρίου, νυχτερινές ώρες σε ξέρες, ποσειδωνίες και βράχους που υπάρχουν θαλάμια.
Τσέκαρε κι εδώ Τάκη,
viewtopic.php?f=188&t=109
έχει γράψει κι ο Κωστής χρήσιμες πληροφορίες

Άβαταρ μέλους
takis.mantadakis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:11 am

Re: ΣΗΚΙΟΣ...

Δημοσίευση από takis.mantadakis » Παρ Ιουν 01, 2018 11:09 am

Ωραιαααα ανεβασα το ιδιο θεμα κ δευτερη φορα...Η αληθεια εινα οτι εκανα μια προχειρη ψακτικη πριν να δω μηπως υπηρχε αλλα δεν καταφερα να το βρω...
Αρα φουλ σκουληκια κ βραδυ σε πετρωδεις βυθους.Εχω ακουσει οτι δουλευει επισης κ το καλαμαρι.Ισχυει κατι τετοιο??
Ευκαιρια Χρηστο να δοκιμαστουν κ τα sili cubes.Να δουμε τι ψαρια πιανουν... :lol:
Απο αρματωσιες συρομενες?σταθερες?

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: ΣΗΚΙΟΣ...

Δημοσίευση από Elias k » Παρ Ιουν 01, 2018 12:38 pm

Πρίν 12 χρόνια ήταν το αγαπημένο μου ψάρεμα στο καστινκ.
Δυστυχώς εδώ και 9 χρόνια δεν τους ψαρευω πλέον λόγου εξαφάνισης του είδους στην περιοχή που τους έβγαζα.
Το 2009 έγινε μια καταστροφή ανάμεσα στον βόρειο Ευβοϊκό και Μαλιακό Κόλπο που ο σηκιος τα μιλοκοπια και αρκετά άλλα είδη ψαριών χάθηκαν από ασφυξία που προκάλεσε ένα είδος φικιου.
Σιγά σιγά άρχισαν να ξαναεμφανιζονται σε μικρό μέγεθος και αυτό είναι ένα καλό σημάδι που η φύση ξέρει να επανέρχεται με αργά και σταθερά βήματα.
Όταν τους ψαρευα λοιπόν τα αγαπημένα τους δολώματα ήταν τα σκουλήκια με αρχηγό τον φαραώ και πάντα αργά την νύχτα και συνήθως από Σεπτέμβρη μέχρι και Δεκέμβρη να είναι τα Ποιο χοντρά ψάρια του είδους που έφθαναν και τα 2 κιλά το ένα.
Η μάχες ήταν φανταστικές μέχρι να τους πάρεις τα πρώτα κεφάλια και να τους ξεκολλήσεις από τον βυθό.
Γενικά όμως αγαπούν τα σκουλήκια όπως αμερικανό,ακροβάτης,μαύρο και μονοδολια,Αλλά ο βασιλιάς είναι το φαραώ.
Η πλάκες τα διάσπαρτα μονόπετρα και η αμοφυκιαδα σε συνδυασμό με τραγανα είναι τα καλύτερα σημεία για το ψάρεμα του. Συνηθίζουν να είναι σε βαθιά νερά και σε σκιερά μέρη όπως λιμάνια που κρατάνε σκιές κατά την διάρκεια της ημέρας και αποσκια με κοφτά βράχια η ότι έχει σχέση με σκιά μιας και τον αποκαλούμε και Σκιο.
Την ημέρα είναι διστακτικοί σε γενικές γραμμές,Αλλά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις Αφού ο βυθός έχει τα συστατικά που ανέφερα παραπάνω.
Ισχύει ότι όπου βγάλεις συκιο θα πάρεις και άλλο,αρκεί να μην χαθεί ψάρι,Γιατί αν χαθεί τότε θα μαθαίνεις μπάνιο τα σκουλήκια και ψάρι θα ξαναπάρεις μετά από αρκετό καιρό στο σημείο αυτό.

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: ΣΗΚΙΟΣ...

Δημοσίευση από Christos Pi » Παρ Ιουν 01, 2018 1:14 pm

Έτσι ακριβώς όπως τα λεέι ο Ηλίας!
Εδώ στα μέρη μου εμφανίζονται κυρίως καλοκαίρι, απο Σεπτέμβρη και μετά δύσκολο πολύ να τους πετύχεις αλλά αν πετύχεις κάποιον θα είναι γομάρι.
Είναι ψάρια πολύ καχύποπτα και κατα 99% θα βουτήξουν το δόλωμα με τη μία, κάνοντας το καλάμι να προσκυνήσει.
Έχω παρατηρήσει κι ένα επίσης χαρακτηριστικό του Σηκιού, ειδικά των μεγάλων. Βουτάνε το δόλωμα λίγα μόλις λεπτά αφού πέσει στην θάλασσα.
Τους αρέσει πολύ το "μπούγιο" στα δολώματα, να είναι δηλαδή πλούσια και γεναιόδωρα,
όπως επίσης τους τραβάνε την προσοχή και τα μπιχλιμπίδια στις αρματωσιές, κάτι να γυαλίζει ή να φωσφωρίζει πάνω απο το δόλωμα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ για τον φαραώ, όλα τα σκουλήκια δουλεύουν αλλά στο φαραώ δεν μπορούν να αντισταθούν με τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Παρ Ιουν 01, 2018 6:43 pm

Αγαπημενο ψαρι για πολλους απο οτι φαινεται.
Ενα ψαρι που εμενα με αγαπαει-η το αγαπαω?
Γενικα ειναι ενα ψαρι που με ακουλουθει και οταν ξερω οτι εχει σηκιους αλλαζω το ψαρεμα μου γιατι το αγαπαω σαν ψαρι και δεν κραταω ποτε κατω απο κιλο.
Πρωτον ψαρευω πιο ψηλα, τα μεγαλα σπανια τρωνε πατο.
Δευτερο αλλαζω αγκιστρια γιατι εχει μικρο στομα και τα δοντια του τα εχει στη βαση του κεφαλιου.
Τριτον δεν χρησιμοποιω φακο κεφαλης
Τεταρτον δεν κανω θορυβο καθολου.
Πεμπτον δεν σας το λεω (οποιος θελει να ερθει μαζι μου να ψαρεψει χιιχιχι)
Και αυτο που λεει ο Ηλιας ειναι το πιο βασικο. Αν χασετε ψαρι να σηκωθειτε να φυγετε.
Πανω απο το κεφαλι εχουν 2 πετρες που αν τρομαξουν κανουν ενα θορυβο σαν κροταλισμα και ειδοποιουν τα αλλα ψαρια.
Και το πιο βασικο απο ολα. Αν εκει που ψαρευετε σηκιους βγαλετε σαλουφαρδο να μην τον κρατησετε παση θυσια.
Οι μεγαλυτεροι τους ειδους εχουν βγει μερα αν και σπανιο. Δεν μου ερχετε κατι αλλο...
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
andreasomageiras
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2017 3:21 pm
Been thanked: 1 time

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από andreasomageiras » Παρ Ιουν 01, 2018 8:03 pm

Constantine Palivakis έγραψε:
Παρ Ιουν 01, 2018 6:43 pm

Και το πιο βασικο απο ολα. Αν εκει που ψαρευετε σηκιους βγαλετε σαλουφαρδο να μην τον κρατησετε παση θυσια.
ο λόγος;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
takis.mantadakis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:11 am

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από takis.mantadakis » Παρ Ιουν 01, 2018 8:15 pm

Ελαααα ρε αφεντικο φτιαξε μας.....
Ξερεις πολλα εσυ...Μαρτυρησε τα ολα :lol: :lol:
Σχετικα με τις 2 πετρες στο κεφαλι του,ονομαζονται ωτόλιθοι οι οποιοι αποτελουν με λιγα λογια τα ωτικα του οργανα κ τα μέσα επικοινωνιας του με αλλα ψαρια οπως ειπε κ ο Ντινος, κ οι οποιοι θεωρουνται ημιπολυτιμοι λιθοι. (κατι ξερουμε κ μεις οι τσιπουρομουρμουραδες).
Τωρα για το αν θα χασουμε ψαρι να φυγουμε δεν περιμενω προσωπικα να το κανω στο ψαρεμα του σηκιου.Αν μου συμβει δηλ δε θα του κρατησω κακια...
Το εχω συνηθισει πλεον...Σε οτι ψαρι κ να εχω χασει κ σπαρος να ηταν, μετα δεν εχω παρει ουτε τσιμπια...χαχαχαχαα..
Αυτο για τα μεγαλα του ειδους που τρωνε πιο ψηλα δεν το ηξερα...νομιζα οτι ετρωγαν αποκλειστικα πατο.
Επισης αυτο για το σαλουφαρδο κ παλι δεν το ηξερα.Ποιος ο λογος Ντινο???

Υ.Γ. Ναι θα ερθουμε να ψαρεψουμε μαζι σου να σου κλεψουμε τα κολπα....
Να μας περιμενεις... :lol: :lol: :lol: 8-) 8-) 8-)

Άβαταρ μέλους
takis.mantadakis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:11 am

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από takis.mantadakis » Παρ Ιουν 01, 2018 8:16 pm

μαζι γραφαμε Αντρεα...

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Παρ Ιουν 01, 2018 11:11 pm

Το πέμπτο είναι ότι τους ψαρεύει μόνος του. :lol: :lol: :lol:
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Σάβ Ιουν 02, 2018 3:29 am

Για πες κ την ιστορία με το σαλουφάρδο όμως.....
Τι κάνει ?
Πάει κ τους λέει ότι ο τύπος έξω με το καλάμι είναι cool κ ήρθε για να μας ταΪσει?
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
andreasomageiras
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2017 3:21 pm
Been thanked: 1 time

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από andreasomageiras » Σάβ Ιουν 02, 2018 11:03 am

Tasos Potoudis έγραψε:
Σάβ Ιουν 02, 2018 3:29 am
Για πες κ την ιστορία με το σαλουφάρδο όμως.....
Τι κάνει ?
Πάει κ τους λέει ότι ο τύπος έξω με το καλάμι είναι cool κ ήρθε για να μας ταΪσει?
Περιμένω να δω κι εγώ την υποσημείωση για το σαλουφαρδο.
Το χειρότερο που μπορεί να μου κάνει κάποιος είναι να μου πει - Έχω να σου πω κάτι, αλλά θα στο πω μετα- καλύτερα να μην το ξεκινήσει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Συκιός ή Παντελής

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Σάβ Ιουν 02, 2018 5:59 pm

Ο σαλουβαρδος λενε οι παλιοι οτι τρεφεται απο τα καταλοιπα αλλων ψαριων και καθαριζει τα θαλαμια, με αποτελεσμα να μην πλησιαζουν σμερνες και μουγγρια.
Εμενα μου εχει τυχει δυο φορες να βγει σαλουβαρδος και να τον κρατησουν (την δευτερη μανουριασαμε κιολας για να μην το κρατησουν), οσες φορες πηγα στο ιδιο σημειο που μου εδινε καλα ψαρια επερνα μονο σμερνες και μουγγρια.
www.constantinepalivakis.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συκιός”