Τσιπούρα

Ψάρεμα Τσιπούρας. Τσιπούρα (επιστημονική ονομασία: Sparus aurata - Σπάρος ο χρυσόχρους).
tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Δευ Οκτ 24, 2016 5:48 pm

Τελευταία ανάρτηση της προηγούμενης σελίδας:

Βασιλης λεγομαι τασο. Σε ευχαριστω για την λεπτομερη απαντηση σου. Τα διπλαρια τα περνω ετοιμα απο το καταστημα. Διπλα μου φιλαρακι με τα ιδια παραμαλλα αλλα με καρουλια εβγαλε τα 4πλασια ψαρια χεχεχεχε. Μουρθε να τα πεταξω στην θαλλασα τα καλαμια. Συνηθως ερχονταν τραβηγμενα

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Δευ Οκτ 24, 2016 7:34 pm

Επειδή οι περισσότεροι από μας έχουμε κ την ευχαρίστηση της βολής προσπαθούμε πάντα να ρίξουμε όσο πιο μέσα μπορούμε.
Και να το παράδειγμα το είπες...
Πρέπει να ψάχνουμε παντού, αρχίζοντας από μπροστά στα πόδια μας ειδικά όταν δεν είμαστε σε αμμουδες.
Για τις αρματωσιές.... καταλαβαίνω αλλά σιγά σιγά ξεκίνα να φτιάχνεις, έτοιμες από το σπίτι στην αρχή κ μετά επιτόπου.
Κατευθείαν θα αλλάξεις επίπεδο γιατί ανάλογα τον καιρό το μέρος κ τα ψάρια που στοχεύεις θα στήνεσαι ανάλογα.
Καλοσυνες, καθαρά νερά μεγάλα παράμαλλα κ μπορείς να δουλέψεις κ λεπτά.
Κυματισμος χοντραίνεις κ κονταινεις.
Αγκίστρι.....
Είναι κ θέμα τύχης το ψάρεμα δε λέω αλλά, τίποτα δεν είναι τυχαίο απ την άλλη...

Alexvag
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Αύγ 10, 2015 10:36 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Alexvag » Δευ Οκτ 24, 2016 8:45 pm

Αυτο που σου ειπα ο φιλος τασος ειναι αληθεια. Και εγω οταν πηγαινω για μουρμουρες την παταω ετσι. Πεταω οσο πιο μεσα μπορω αλλα δεν υπαρχει τιποτα... Αν κατσει ψαρι θα ειναι μεγαλο μεν αλλα θα πιασεις πολυ λιγα... Ετσι μετα αρχιζω και τραβαω προς τα εξω μεχρι να βρω που ειναι τα ψαρια. Επισης οταν πατε για μουρμουρες δοκιμαστε να εχετε ενα καλαμι στο χερι και να τραβατε λιγο ανα διαστηματα. Θα δειτε μεγαλη διαφορα...

Τελος οι αρματωσιες πλεον με τη χρηση χαντρων ειναι πανευκολο να γινουν. Επισης με τις χαντρες-σταυρο θα μειωσεις πολυ τα μπερδεματα. Δοκιμασετο και θα σωθεις.

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Δευ Οκτ 24, 2016 10:29 pm

Μηπως εχουμε καμια φωτογραφια αυτο που λες . Γτ οταν φτιαχνω τα δικα μου ολο μου μπλεκονται. Και βαζω και ελαστικο σωληνακι

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Τρί Οκτ 25, 2016 10:03 am

Τα μηκη που υπαρχουν στα ετοιμα παραμαλα ειναι τοσο μικρα που δεν δινει την δυνατοτητα στο αγκιστρι να δουλεψει οπως πρεπει προκειμενου να καρφωσει το ψαρι !Για αυτο τον λογο πολλες φορες θα πρεπει να παιζουμε ακομη και με αυτο οταν εχουν ητε δυνατα τραβηγματα ητε ανεπαισθητες τσιμπιες που πολυ πιθανον δεν μας δινουν το καρφωμα στο ψαρι !
Τα μπερδεματα της περισσοτερες φορες γινονται απο την πολυ γρηγορη ανακτηση που κανουμε χωρις το ψαρι και φυσικα απο το γεγονος οτι τα παραμαλα μας μετα απο μερικες ριψεις κατσαρωνουν και για μερικους ποντους μεσα στο νερο αυτο κατσαρωμα δεν καθετε στον βυθο αλλα επιπλεει και με τον ελαφρυ κυματισμο θα μπλεχτει πανω στην αρματωσια μας !
Το παραμαλο μας οταν βρισκετε ψηλα πολυ πανω απο το στριφταρι ειναι γιατι δεν εχουμε προσεξει την πορεια της αρματωσιας και συνηθως δεν εχει στρωσει σωστα μεσα στον βυθο με αποτελεσμα καθετα εκει λογο της πορεις που ακολουθει απο το βαριδιο σε περιπτωση που ειμαστε προσεκτικοι κατα την διαρκεια της μερας να σταματαμε αμεσως την πορεια και να απλωνουμε οσο ποιο γρηγορα μπορουμε την αρατωσια μας δεν θα εχουμε προβλημα και την νυχτα ειμαστε προσεκτικοι οσο μπορουμε στο ξετυλιγμα της μπομπινας να ειμαστε ακριβης !
Το θεμα βαθια η μακρια ειναι πολυ μεγαλο και εχει να κανει στο κατα ποσο μπορουμε να πλησιασουμε μερη που εχουμε μεγαλη κινητικοτητα απο αλιευματα !Και αλλα πολλα μπορουμε να πουμε για το ψαρι που μας αγανακτει !

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Τρί Οκτ 25, 2016 11:53 am

αυτη ειναι η αρματωσια κωστα σωστα?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Τρί Οκτ 25, 2016 12:21 pm

tsipourakias έγραψε:αυτη ειναι η αρματωσια κωστα σωστα?
Ετσι οπως ειναι στο σχεδιο που εχεις αφαιρεσε τις μαλακιες φωσφορουχες χαντρες και βαλε απο το σωληνακι που εχεις και βαζεις για αποστατη στο παραμαλο σου ενα κομματι 1 ποντο να καλυπτει τον κομπο σου στην στριφταροπαραμανα !Μετα οταν ψαρευεις δοκιμασε δυο περιπτωσεις μια να εχεις το επανω στοπερ χαμηλα κοντα στο βαριδιο ισα ισα να εχει ενα μικρο περιθωριο το στριφταρι σου να δουλευει ανετα και μετα σε ενα αλλο καλαμι αρματωμενο με το στοπερ να ειναι τραβηγμενο απομακρυσμενο καμια 50 η 60 ποντους για να κινητε το στριφταρι σου ελευθερο σε ολη αυτην την διαδρομη !Δωσε και ενα μηκος παραμαλου καμια 1.5μ και κατι σε καθαρα μερη που πας και παιξε με μαζι τους !Και επειδη στο σχεδιο εχεις αγκιστρι κυκλικο δεν ξερω αμα το γνωριζεις σε αυτα αποφευγουμε να καρφωνουμε με ενταση ισα ισα ενα τραβηγμα κανουμε γιανα βεβαιωσουμε την συληψη σε αλλη περιπτωση επειδη αυτα συνηθως καρφωνουν γυρω γυρω απο το στομα του ψαριου πολλες φορες χανουμε με ενα δυνατο καρφωμα το ψαρι επειδη σκισαμε τα χειλη του !

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Τρί Οκτ 25, 2016 12:37 pm

αυτο βαζω χωρις να θελω να κανω διαφημιση , να το αλλαξω λες?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Τρί Οκτ 25, 2016 12:39 pm

Δωσε και ενα μηκος παραμαλου καμια 1.5μ και κατι σε καθαρα μερη που πας και παιξε με μαζι τους
Αν εχει κυμα ποσο να το κανω?

επισης το βαριδι ποσα γραμμαρια προτεινεις?
καλαμια εχω ενα εως 150 και ενα 150 - 200

Alexvag
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Αύγ 10, 2015 10:36 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Alexvag » Τρί Οκτ 25, 2016 4:10 pm

Κωστα αν βαλεις 1.5 μετρο παραμαλο θα χρειαστει και bait clip ετσι; Εχεις να προτεινεις κανενα που να κραταει το παραμαλο επανω;

Φιλε μου για τα καλαμια σου θα αποφασισεις εσυ. Εξαρταται απο την κατασκευη τους και τον τροπο που πετας. Στο πρωτο θα σου ελεγα να δοκιμασεις με 70-80gr και στο δευτερο 100-110. Πανε ημερα με διαφορετικα μολυβια και τεσταρε ποιο σου δινει τις καλυτερες βολες.

ΥΓ. Κωστα στην ποτιδαια που πηγα σημερα ακομα τα πραγματα ειναι μετρια. Μαζεψαν και τα χταποδια που ειχα και επαιζα οσο περιμενα καμια κυρια...

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Τετ Οκτ 26, 2016 11:50 pm

Alexvag έγραψε:Κωστα αν βαλεις 1.5 μετρο παραμαλο θα χρειαστει και bait clip ετσι; Εχεις να προτεινεις κανενα που να κραταει το παραμαλο επανω;

Φιλε μου για τα καλαμια σου θα αποφασισεις εσυ. Εξαρταται απο την κατασκευη τους και τον τροπο που πετας. Στο πρωτο θα σου ελεγα να δοκιμασεις με 70-80gr και στο δευτερο 100-110. Πανε ημερα με διαφορετικα μολυβια και τεσταρε ποιο σου δινει τις καλυτερες βολες.

ΥΓ. Κωστα στην ποτιδαια που πηγα σημερα ακομα τα πραγματα ειναι μετρια. Μαζεψαν και τα χταποδια που ειχα και επαιζα οσο περιμενα καμια κυρια...
Ενα κλιπ ειναι της stonfo ειναι πλαστικο και κουμπωνει οποτε θελουμε εμεις πανω στο σοκ ληντερ μας γιανα κρεμασουμε το παραμαλο μας !
Μετα ειναι η gemini και η sunset βγαζουν τα genie rig clips που ειναι για αυτην την δουλεια αλλα μπορεις να τα δουλεψεις και σαν απελευθερωτες σε βραχοψαρεματα !Στα βιντεο μου με την αφροδιτη τα εχω πως τοποθετουνται !Μετα για ποιοι καλη δουλεια ειναι το dropper donw clip το εχω σε βιντεο που συνδιαζει διαφορα εξαρτηματα αλλα δινει ποιο καλη απελευθερωση και ποιο μεγαλη ευκολια στο να βρισκουε το σωστο μηκος που κρεμαμε το παραμαλο !

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Πέμ Οκτ 27, 2016 9:57 am

ερωτηση !
αν αντι να βαλω το παραμμαλο επανω στην μανα και βαλω αυτο το τριπλο στριφταρι.
ωστε το ενα να δεσει επανω στην μανα, το αλλο το βαριδι και το αλλο το παραμμαλο θα ειναι λειτουργησει?
το λεω μηπως εχω λιγοτερα μπερδεματα και γινει και πιο διακριτικη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Πέμ Οκτ 27, 2016 10:38 am

tsipourakias έγραψε:ερωτηση !
αν αντι να βαλω το παραμμαλο επανω στην μανα και βαλω αυτο το τριπλο στριφταρι.
ωστε το ενα να δεσει επανω στην μανα, το αλλο το βαριδι και το αλλο το παραμμαλο θα ειναι λειτουργησει?
το λεω μηπως εχω λιγοτερα μπερδεματα και γινει και πιο διακριτικη
Δοκιμασε αυτα και εχει καποια ακομη παρομοια που το ενα το στελεχος τους ειναι και ποιο απο μακρυ αυτο που δενουμε το παραμαλο !Ακομη ακομη μπορεις να κανεις και μονο σου μικρα τραβεντο travento η mini trave θα τα βρεις στο youtube σε διαφορα μηκη !

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Πέμ Οκτ 27, 2016 11:10 am

ναι ειδα που το εφτιαξες με συρμα , σκεφτομαι να το δοκιμασω αυριο , γτ θα κανουν παρελαση και τα ψαρια χαχαχααχ
αληθεια αυτο τι πλεονεκτημα εχει το τραβεντο?

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Πέμ Οκτ 27, 2016 1:04 pm

tsipourakias έγραψε:ναι ειδα που το εφτιαξες με συρμα , σκεφτομαι να το δοκιμασω αυριο , γτ θα κανουν παρελαση και τα ψαρια χαχαχααχ
αληθεια αυτο τι πλεονεκτημα εχει το τραβεντο?
Ειναι ενα αρματωμα κλασσσικο σταθερο απλα δινει την ευκολια του βαλε βγαλε δεν εχει καποια ιδιαιτερη διαφορα απο το να κανεις κατι με σταθερο το παραμαλο σου και ειναι ελαχιστα καλυτερο στα μπερδεματα σε σχεση με την πετονια !

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Πέμ Οκτ 27, 2016 4:17 pm

Εκανα αυτη με το τριπλο στριφταρι. Το πανω στην μανα. Κατω το βαριδι και στο παραμμαλο εκανα μια πατεντα .εβαλα ελαστικο σωληνακι και κοτσαρα πατονετα.σφηνωσε καλα και ετσι κραταει 5 εκατοστα τεντα το παραμμαλο ωστε να μην μπλεκεται .και λεω να βαλω κανα μετρο + παραμμαλο τωρα . Τι λετε?
Βαριδι να βαλω ποιο βαρυ απο 65γρ?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Παρ Οκτ 28, 2016 9:37 pm

Τι τυπο αγκιστρια ειναι καλυτερα ρε παιδια για αυτην την δουλεια? Νομιζω με τα κυκλικα χανω ψαρια. Διπλα μου σημερα με ψιλα 7ρια aberdeen ο αλλις εβγαλε 3 500ρες?
Εχω την εντυπωση μεγαλο αγκιστρι σπανιο μεγαλο ψαρι . Συνηθως ταιζω τα μικρα που ποτε δεν πιανονται σε μεγαλο αγκiστρι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τσιπούρα”