Τσιπούρα

Ψάρεμα Τσιπούρας. Τσιπούρα (επιστημονική ονομασία: Sparus aurata - Σπάρος ο χρυσόχρους).
Άβαταρ μέλους
OdysseasAlexandrou
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 1:17 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από OdysseasAlexandrou » Τρί Οκτ 18, 2016 8:38 am

Τελευταία ανάρτηση της προηγούμενης σελίδας:

kostas genikis έγραψε:Ενα βιντεο που εκανα για το ψαρεμα της χρυσοφρυδας και πως της αναζητω εδω στα μερη μου θεσσαλονικη και χαλκιδικη !
Κωστα πιο μοντελο αγκιστρι αμπερντιν ειναι στο βιντεο . Ωραιο βιντεο μπραβο σου και σε ευχαριστουμε !!!!!

thanasis
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 10:33 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από thanasis » Τρί Οκτ 18, 2016 1:34 pm

Καλημερα σε ολους.ΚΩστα μαξ 100 μην σου πω και λιγοτερα.το ξερω οτι ειναι μικρο το ποσο αλλα ειναι για ενα ψαρεεμα που θα γινεται αραια και απου

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Τρί Οκτ 18, 2016 11:33 pm

OdysseasAlexandrou έγραψε:
kostas genikis έγραψε:Ενα βιντεο που εκανα για το ψαρεμα της χρυσοφρυδας και πως της αναζητω εδω στα μερη μου θεσσαλονικη και χαλκιδικη !
Κωστα πιο μοντελο αγκιστρι αμπερντιν ειναι στο βιντεο . Ωραιο βιντεο μπραβο σου και σε ευχαριστουμε !!!!!
Στο βιντεο ειναι το sakuma manta no1 !

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τετ Οκτ 19, 2016 11:46 am

Ρε Κωστή γιατί λες ότι το συρόμενο παράμαλλο δουλεύει όταν τα ψάρια τραβάνε προς τα έξω;
Ο σύνδεσμος που έχει με τη μάνα μένει λες κοντά στο βαριδι όταν ή αρματωσιά μας κάτσει στο βυθό, οπότε έχει διαδρομή μόνο προς τα πίσω;
Εγώ φαντάζομαι όταν έχουμε κάνα μανακι πάνω κ πέσει στο νερό ή αρματωσιά το βαριδι θα φύγει μπροστά κ το παράμαλλο λόγω αντίστασης του δολου θα σύρει πίσω, οπότε η διαδρομή που θα έχει θα είναι προς τα μπρος....
Δε πάει έτσι;

Άβαταρ μέλους
mpampists
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 11:38 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από mpampists » Τετ Οκτ 19, 2016 12:22 pm

Τασο νομίζω όταν πέφτει η αρματωσιά στο νερό μπορεί το συρόμενο παραμαλο να έρχεται λίγο προς τα έξω αλλά όταν θα τραβήξουμε για να πάρουμε τα μποσικα της αρματωσιά και να στρωσουμε το παραμαλο θα κατεβεί προς τον σύνδεσμο του βαριδιου...

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 pm

Ναι σωστό κ αυτό...
Ευχαριστώ Μπάμπη!

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Πέμ Οκτ 20, 2016 2:35 am

Tasos Potoudis έγραψε:Ρε Κωστή γιατί λες ότι το συρόμενο παράμαλλο δουλεύει όταν τα ψάρια τραβάνε προς τα έξω;
Ο σύνδεσμος που έχει με τη μάνα μένει λες κοντά στο βαριδι όταν ή αρματωσιά μας κάτσει στο βυθό, οπότε έχει διαδρομή μόνο προς τα πίσω;
Εγώ φαντάζομαι όταν έχουμε κάνα μανακι πάνω κ πέσει στο νερό ή αρματωσιά το βαριδι θα φύγει μπροστά κ το παράμαλλο λόγω αντίστασης του δολου θα σύρει πίσω, οπότε η διαδρομή που θα έχει θα είναι προς τα μπρος....
Δε πάει έτσι;
Οπως ειπε και ο Μπαμπης στρωνουμε την αρματωσια μας και ο δολος παει μετα το βαριδιο ετσι ωστε και οποια μετακινηση να υπαρχει στον δολο παλι δεν ξεφυγει πανω απο το βαριδιο μας !Παρολαυτα μπορεις να δοκιμασεις και να μην στρωνεις την αρματωσια σου και να δεις πως λειτουργει !Η φιλοσοφια της απλα της συγκεκριμενης ειναι να δινει την δυνατοτητα στο παραμαλο μας να εχει αρκετη διαδρομη στο στομα του ψαριου γιανα συληφθει αυτο !Αυτο γινετε σε αυτην μονο οταν το ψαρι θα ερθει προς την ακτη σε αντιθετη περιπτωση λειτουργει σαν μια σταθερη αρματωσια κλασσικα !Τωρα αμα θες να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις το παραμαλο σου ψηλα μακρια απο το βαριδιο γιανα δινεις και κινηση οπουδηποτε τραβηξει το ψαρι ητε στα ανοιχτα ητε στα ρηχα εκει το υδατοδιαλυτο νημα θα σε βοηθησει κανοντας κανα 2 κομπους με αυτο στο στριφταρι και στο παραμαλο σου προκειμενου μετα απο λιγο να πεσει εκει που θες εσυ !

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Πέμ Οκτ 20, 2016 8:32 am

Υδατοδιαλυτο..... Πονηρό!!
Όπου ναναι θα βρεις κ τρόπο να έρχονται τα ψάρια έξω μόνα τους... Αχαχααα
Κύρος γραναζης φίλε!!! Τέλος.

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Πέμ Οκτ 20, 2016 8:48 am

thanasis έγραψε:ψαχνοντας και γω για ενα σετ καλαμιων για μουρμουρες και τσιπουρα αλλα σε ηρεμα νερα αντε με λιγο ελαφρυ αερακι,υπαρχει καποιος να προτεινει αν γινεται καποιο τρισπαστο?
Γειά σου Θανάση!
Σε αυτά τα χρήματα δεν έχεις κ πολλές επιλογές. Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ, έχουν γραφτεί πράγμα για οικονομικά καλάμια, κ για το τι πρέπει να προσέξεις σε πρώτη φάση.
Αν δε βγάλεις άκρη κάνε μια νέα ανάρτηση στην ενότητα των καλαμιων κ το συζητάμε εκεί.

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Πέμ Οκτ 20, 2016 9:09 am

Tasos Potoudis έγραψε:
thanasis έγραψε:ψαχνοντας και γω για ενα σετ καλαμιων για μουρμουρες και τσιπουρα αλλα σε ηρεμα νερα αντε με λιγο ελαφρυ αερακι,υπαρχει καποιος να προτεινει αν γινεται καποιο τρισπαστο?
Γειά σου Θανάση!
Σε αυτά τα χρήματα δεν έχεις κ πολλές επιλογές. Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ, έχουν γραφτεί πράγμα για οικονομικά καλάμια, κ για το τι πρέπει να προσέξεις σε πρώτη φάση.
Αν δε βγάλεις άκρη κάνε μια νέα ανάρτηση στην ενότητα των καλαμιων κ το συζητάμε εκεί.
Έχει γίνει μια προσπάθεια εδώ.

http://forum.psaroma.gr/viewtopic.php?f=146&t=573

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Παρ Οκτ 21, 2016 12:05 am

Παιδια καλησπερα .νεος στο forum . Ερωτηση με σταθερη αρματωσια που δειχνει ο κωστας το ψαρι καρφωνεται μονο του απο την αντισταση του βαριδιου?
Επισης φρενα τσιτα κλειστα?
Και τελος γιατι τα καλαμια καθετα?
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Παρ Οκτ 21, 2016 12:43 am

tsipourakias έγραψε:Παιδια καλησπερα .νεος στο forum . Ερωτηση με σταθερη αρματωσια που δειχνει ο κωστας το ψαρι καρφωνεται μονο του απο την αντισταση του βαριδιου?
Επισης φρενα τσιτα κλειστα?
Και τελος γιατι τα καλαμια καθετα?
Ευχαριστω
Ετσι ακριβως η σταθερη θα καρφωσει αρχικα το ψαρι με την αντισταση απο το βαριδιο και η ενδειξη στην μυτη του καλαμιου ερχετε αρκετα ποιο μετα !Τα φρενα θα χρειαστει να μαθεις στον μηχανισμο σου ποσο περιπου ελευθερωνουν καθε φορα σε δυναμη προκειμενου να μην ειναι τελειως ανοιχτα αλλα να παιρνει το ψαρι καποια μετρα πετονιας σχετικα δυσκολα αλλα οχι τελειως ανοιχτα αυτο σε δευτερη φαση εχει κανει το σιγουρο καρφωμα και ουτε χρειαζετε να καρφωσεις εσυ με μεγαλη ενταση που καποιες φορες ειναι και μοιραιο να απαγκστρωθει το ψαρι μας απλα τραβαμε με μια ελαχιστη ενταση τιποτα παραπανω ολα ηδη εχουν γινει για εμας χωρις εμας !
Τωρα τα καλαμια σε καθετη θεση προκειμενου να εχουμε ενδειξη τις τσιμπιας απο το ψαρι που τραβαει αλλα και να λειτουργησει το καλαμι οπως εχει κατασεκευαστει δηλαδη η μυτη θα δειξει την τσιμπια και θα φερει την εξτρα αντιδραση μεταξυ αυτου και του ψαριου και θα εχουμε την συληψη του ψαριου !Σε οποιοδηποτε αλλη περιπτωση εχουμε ενα ψαρι να εχει στο στομα του ενα δολο και να του δινουμε την δυνατοτητα να αντιδρα οπως αυτο θελει μιας και δεν εχει καμια αντισταση απο κατι και τις περισοτερες φορες να λεμε το εφτυσε και αλλα !
Το θεμα ειναι να δινουμε στο ψαρι την ελαχιστη ψευδαισθηση στο ψαρι τις ελευθεριας των κινησεων που θα παρει τον δολο μας στο στομα με το μηκος του παραμαλου πχ 2μ παραμαλο και εχει την δυνατοτητα να τραβηξει ανετα αλλα σε συντομο χρονικο διαστημα να καρφωθει μοναχο του μετα απο την αντισταση που αρχικα θα ερθει απο το βαριδιο και μετα απο την κορυφη του καλαμιου μας !Αυτα τα λιγα απο εμενα και πως αντιμετωπιζω το ψαρι αυτο !

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Παρ Οκτ 21, 2016 3:00 pm

Κωστα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση . 2ερωτησουλες υπαρχει περιπτωση να φανε το δολωμα μας χωρις να το τραβηξουν ? Δηλαδη να φανε στο 1 μετρο απο το βαριδι οπως θα κατσει δηλαδη?
Με καθετα τα καλαμια μπορω να βαλω καμπανακι στην μυτη? Τελος η τσιπουρα αν νιωσει αντισταση δεν το πεταει το δολωμα με το σταθερο? Συγνωμη αν οι ερωτησεις ακουγονται χαζες αλλα ειμαι αρχαριος . Επισης πολυ καλα τα βιντεακια σου.

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Παρ Οκτ 21, 2016 10:22 pm

tsipourakias έγραψε:Κωστα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση . 2ερωτησουλες υπαρχει περιπτωση να φανε το δολωμα μας χωρις να το τραβηξουν ? Δηλαδη να φανε στο 1 μετρο απο το βαριδι οπως θα κατσει δηλαδη?
Με καθετα τα καλαμια μπορω να βαλω καμπανακι στην μυτη? Τελος η τσιπουρα αν νιωσει αντισταση δεν το πεταει το δολωμα με το σταθερο? Συγνωμη αν οι ερωτησεις ακουγονται χαζες αλλα ειμαι αρχαριος . Επισης πολυ καλα τα βιντεακια σου.
Στα μερη που ψαρευω ειναι πολυ συνηθες να μην δεις ποτε τσιμπια η το πολυ πολυ μια ελαχιστη κινηση της μυτης του καλαμιου και μετα απο λιγο να πας να ελεγξεις τα καλαμια σου και το ψαρι να ειναι επανω καρφωμενο !Αυτο συνηθως το παρατηρω οταν εχω μεγαλο μηκος πχ 2μ και παραπανω αναλογα ποσο με επιτρεπει ο κυματισμος στο παραμαλο και τα ψαρια ειναι παντα καρφωμενα στα χειλη τους !Οταν ειχα μικρο μηκος παραμαλο 80ποντους αντε 1μ εκει εβλεπα αποτομες κινησης να καρφωνει η μυτη του καλαμιου και να μην εχω ψαρι πανω οταν μεγαλωσα το μηκος σιγα σιγα αλλαξαν κατα πολυ η συληψεις !Τωρα υπαρχουν και οι περιπτωσεις που πανε και δαγκωνουν στη μεση της δολωσιας και δεν συλαμβανονται τα ψαρια και εκει συνηθως ειναι και ποιο βιαια τα χτυπηματα σε αυτην την περιπτωση ο κλεφτης ενα 2ο αγκιστρι πανω στο παραμαλο μας να εχουμε μεγαλυτερες πιθανοτητες να παρουν ενα ψαρι !Στα καλαμια μου και εγω ειμαι κλασσικος και βαζω κουδουνακια στην μυτη των καλαμιων μου !Αυτα τα λιγα απο παρατηρησεις σε δικα μου ψαρεματα και στα δικα μου μερη και πως εχω τις περισσοτερες συληψεις !Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια οσα μπορω να καταγραφω και να παρατηρω προσπαθω να τα μεταφερω με τα βιντεο μου !

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Κυρ Οκτ 23, 2016 10:06 pm

Παιδια καλησπερα. Μολις γυρισα απο το ψαρεμα. Ηθελα λιγο την γνωμη σας. Ψαρευα με διπλαρι και μονογριστρη ολα με σταθερο βαριδι (την δευτερη σαν αυτη του κωστα) αυτο που δεν μπορουσα να μεταφρασω ειναι οτι. Γινονταν τσιμπιες 4_5 φορες να κυγιζει η μυτη του καλαμιου και στο τελος μαζευοντας δεν υπηρχε ψαρι 8στις 10 φορες!
Επισης πως μπορουμε να μην γινεται το παραμαλλο κοκορετσι?

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Δευ Οκτ 24, 2016 10:35 am

Αδελφέ μακάρι κάθε τσιμπιά να ήταν κ ψάρι.
η κάθε επίσκεψη στο δόλωμα μας, όπως περιγράφεις.
Ήταν φαγωμενο; Δαγκώμενο?καμία σαγονιά φαινόταν; Τραβηγμένο.; Αυτά εξετάζουμε κ προσπαθούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα κ να πράξουμε ανάλογα μήπως κ έχουμε άλλο αποτέλεσμα.
Μέχρι κ ανέπαφο παίζει να είναι το δόλωμα μετά από καλό! Κατέβασμα της κορυφής...
Μπορεί να ήταν μικροψαρα, κάποιο, μεγάλο πονηρό, μπορεί να δάγκωνε στη μέση, μέχρι κ το δόλωμα στο στριφταρι έβρισκα κ όχι μια φορά!!! 1.5 μέτρο μακρυά από το αγκίστρι σε κάποιο ψάρεμα.
Πρέπει να παρατηρείς κ σιγά σιγά θα αρχίσεις να αποκωδικωποιηεις ..
Κ είναι κ κάποιες φάσεις που απλά μας δουλεύουν τα ψάρια.
Για το παράμαλλο τώρα, παίζει η ποιότητα του, η κατασκευή κ η λεπτομέρεια στην αρματωσιά σου, η διατομή του κ ο τρόπος που ρίχνεις.
Δώσε καμιά λεπτομέρεια...κ το όνομα σου αν θες..

tsipourakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:50 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από tsipourakias » Δευ Οκτ 24, 2016 5:48 pm

Βασιλης λεγομαι τασο. Σε ευχαριστω για την λεπτομερη απαντηση σου. Τα διπλαρια τα περνω ετοιμα απο το καταστημα. Διπλα μου φιλαρακι με τα ιδια παραμαλλα αλλα με καρουλια εβγαλε τα 4πλασια ψαρια χεχεχεχε. Μουρθε να τα πεταξω στην θαλλασα τα καλαμια. Συνηθως ερχονταν τραβηγμενα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τσιπούρα”